Jak zwalczyć rybiki cukrowe? Jest na to sposób!

REKLAMA

Okropne, pełzające robaki, czasem zadomowiają się w naszych mieszkaniach – szczególnie tych w blokach. Rybiki cukrowe to drobne szkodniki, które żywią się resztkami jedzenia, papierem i owadami. Co prawda, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale nie są mile widziane. Mogą zniszczyć dokumenty, książki i skutecznie zepsuć domową atmosferę.

Rybiki cukrowe, to inaczej srebrzyki. W naturalnych warunkach występują w tropikach, ale przywędrowały do Europy, gdzie żyją w domach i mieszkaniach. Nie można ich spotkać w żadnych innych naturalnych warunkach w Polsce. Jak wyglądają? Są małe – mają max 10 mm i są bardzo zwinne. Chitynowe pancerze mają kolor srebrny, nie mają skrzydeł, ale za to mają kilka par odnóży. Ich wrogami są pająki.

REKLAMA

Najczęściej można je spotkać w łazienkach. Dobrze czują się w ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach. Nie lubią światła, więc prowadzą nocny tryb życia. Nie przenoszą chorób, ale mogą w mieszkaniu narobić szkód – pogryźć dokumenty i książki, tapetę, papier toaletowy i ubrania. Żywią się resztkami jedzenia, zwłaszcza tymi które zawierają cukier. Lubią też kasze, ryż, pieczywo lub ciastka. Nie gardzą nawet papierem. Bez pożywienia mogą przetrwać nawet rok! Dlatego trudno je wytępić, ale jest na to sposób.

Jak informuje gazeta.pl jedną z metod jest rozłożenie pułapek. Wystarczy zmieszać kwas borowy z cukrem, a miksturę wyłożyć na papier. W sklepach można też kupić lep na rybiki oraz specjalne aerozole. Żeby uniknąć towarzystwa rybików, ważne jest utrzymywanie mieszkania w czystości.

Udostępnij: