Jak zwiększyć swoje dochody? Kilka słów o dropshippingu

dropshipping
fot. freepik.com

Wysoka w ostatnich latach inflacja sprawiła, że koszty życia w Polsce i nie tylko znacznie wzrosły. Nie zawsze w parze z nimi szła wysokość dochodów. Z tego powodu sporo osób szuka dodatkowych źródeł finansowych. Jak może w tym pomóc dropshipping?

Dlaczego warto zwiększyć swoją pensję dodatkowym dochodem?

Zwiększenie swojego dotychczasowego dochodu poprawia jakość życia. Wyższe zarobki umożliwiają budowanie poduszki finansowej czy inwestowanie w poprawiające komfort codziennego życia rozwiązania.

Z zasobniejszym portfelem łatwiej pozwolić sobie na różne udogodnienia i nie trzeba rezygnować z przyjemności czy starać się bardzo skrupulatnie oszczędzać. Dodatkowy dochód stanowi formę zabezpieczenia finansowego i sprawdza się w nagłych sytuacjach, kiedy zostaje się zmuszonym, aby opłacić np. niespodziewaną naprawę samochodu czy leczenie zęba.

Jeśli ma się jakieś zadłużenia, dorobienie do pensji pomaga je spłacić. To także większa szansa na spełnianie swoich marzeń związanych z podróżami i nie tylko. Pieniądze umożliwiają rozwój, odkładanie środków na przyszłość i spokojniejsze życie.

Jak dorobić do pensji w 2024? Jednym z rozwiązań jest znalezienie pracy dodatkowej poza etatem, na którym pracuje się na co dzień. Da się dorobić, m.in. w restauracjach czy ośrodkach kultury. Jeśli ma się odpowiednie pojęcie w jakiejś dziedzinie, warto pomyśleć o prowadzeniu korepetycji.

W internecie znajdują się także oferty dotyczące dodatkowej pracy zdalnej polegającej np. na obsłudze klientów. Można również rozpocząć własną działalność i tworzyć rękodzieła.

Wszystkie te propozycje mają jednak w pewnym stopniu ograniczony zakres finansowy, jaki pozwalają osiągnąć. Niektóre wymagają też bardzo dużego zaangażowania (np. dorabianie po godzinach w lokalach gastronomicznych). Z tego względu warto zainteresować się dropshippingiem, by mieć czas dla siebie i rodziny.

Na czym polega dropshipping?

Dropshipping to model biznesowy, który polega na pośredniczeniu w sprzedaży pomiędzy hurtownikiem a klientem. Sprzedawca uruchamia platformę, a następnie konstruuje asortyment z produktów oferowanych przez różnych dystrybutorów.

Właściciel sklepu zajmuje się tworzeniem oferty, SEO czy marketingiem. Udostępnia klientom opcję zakupienia produktów, w tym sposoby płatności. Następnie złożone zamówienia lądują w systemach producentów, którzy przejmują kompletowanie i wysyłkę paczek.

Dropshipping można prowadzić na różną skalę – zarówno jako dochód dodatkowy, jak i główną gałąź swojego zarobku. Wysokość przychodów zależy m.in. od

 • ustalonej z hurtownikiem marży na produktach;
 • skuteczności działań marketingowych;
 • atrakcyjności asortymentu.

Efektywność sprzedaży uzależniona jest też w dużej mierze od jakości oferowanych konsumentom produktów. Po stronie właściciela sklepu leży dobór asortymentu, który wyróżni się na tle konkurencji i pozwoli na satysfakcjonujące zyski. Wysokiej jakości towary to szansa na to, że klienci będą wracać na stronę, by ponownie zrobić zakupy.

Polscy sprzedawcy mogą skorzystać z platformy Sky-Shop, która pozwala na integrację systemu sprzedażowego z systemami wielu różnorodnych dostawców. Właściciel sklepu nie musi mieć magazynu do przechowywania towarów ani zatrudniać ludzi zajmujących się obsługą paczek.

Czasami jednak zdarza się, że to na niego spada obowiązek obsługi zwrotów. Dlatego warto zapoznać się dokładnie z zasadami współpracy ze wszystkimi producentami, z których ofert chce się korzystać. Sprzedawca powinien zadbać jeszcze o rozpoznawalność i pozycjonowanie marki w sieci.

Co można sprzedawać w ramach dropshippingu?

W ramach dropshippingu można sprzedawać niemal wszystko, dlatego każdy znajdzie gałąź działalności, która go zainteresuje. Na platformie Sky-Shop wybiera się dostawców oferujących towary w takich kategoriach jak m.in.:

 • Biuro i magazyn;
 • Elektronika i RTV/AGD;
 • Gadżety i gry;
 • Meble;
 • Odzież i obuwie;
 • Przemysł;
 • Zabawki i artykuły dziecięce;
 • Zoologia.

To tylko kilka przykładów dostępnych kategorii, wśród których kryją się liczni producenci z różnorodnym asortymentem. Sprzedawcy nie mogą narzekać na wąski wybór towarów oferowany konsumentom. Powinni zatroszczyć się jeszcze o wygodne i bezpieczne formy płatności i dostaw.

W ramach dropshippingu można uruchomić sklep specjalizujący się w określonych towarach lub taki, który oferuje szeroką bazę produktów. W drugim przypadku trzeba zadbać o to, by odpowiednio podzielić witrynę na kategorie i zaproponować użytkownikom intuicyjne menu.

Dropshipping – plusy i minusy

Plusem dropshippingu jest fakt, że dzięki niskiemu progowi wejścia do branży każdy ma szansę spróbować takiej formy zarabiania. Kluczowe są zdolności marketingowe i trafienie asortymentem do grupy docelowej. Z tym wiąże się kolejna zaleta, czyli szansa eksperymentowania z różnorodnym towarem.

Sprzedawca nie musi przejmować się niesprzedanymi produktami z określonych kolekcji czy sezonów. Nie w jego obowiązkach leży także produkcja nowych rzeczy, kupowanie materiałów czy certyfikowanie i badanie towarów. W dowolnej chwili może zmieniać ofertę swojego sklepu poprzez dodawanie lub odejmowanie rzeczy z systemu.

Dzięki korzystnej marży i efektywnym działaniom marketingowym praca ta przynosi satysfakcjonujące dochody. Z pobocznej formy dorabiania ma potencjał stać się zajęciem na pełen etat. Baza klientów jest właściwie nieograniczona, ponieważ produkty można kierować zarówno do konsumentów w Polsce, jak i na świecie.

Oczywiście, jak w każdym biznesie, należy mieć na uwadze także zagrożenia i minusy. Przede wszystkim sprzedawca nie ma wglądu w produkcję i nie może sprawdzić wszystkich towarów samodzielnie przed wdrożeniem ich do sprzedaży, szczególnie gdy mowa o wielu towarach od różnych dostawców. Trzeba zdać się na opinie innych, certyfikaty czy własną intuicję.

W razie jakichkolwiek niepowodzeń z dostawą czy jakością produktów, które nie zależą od sprzedawcy, cierpi na tym również jego działalność. Trzeba zdawać sobie sprawę z wysokiej konkurencji i rynkowych wyzwań. Warto jednak spróbować swoich sił, ponieważ może to znacznie wzmocnić domowy budżet.

Podziel się: