Koszt 800 plus. Ile każdy Polak będzie musiał zapłacić za 800 plus.
Pojawiły się wyliczenia kosztu 800 plus. Tyle będzie musiał zapłacić każdy Polak | fot. Pixabay

Dodatkowe 500 złotych albo nawet 800 złotych w portfelu to bardzo poważny i potrzebny zastrzyk gotówki. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jaki koszt musi ponieść budżet państwa – a tym samym my wszyscy, podatnicy – aby 500 plus a w przyszłym roku 800 plus trafiło do beneficjentów programu. Portal „android.com.pl” przedstawił wyliczenia kosztów waloryzacji sztandarowego programu socjalnego PiS. Świadomość tego, ile rząd musi wszystkim zabrać, aby potem oddać niektórym, może przyprawić o ból głowy… Szczegóły poniżej.

Jarosław Kaczyński przekazał kilka dni temu nowinę – dla niektórych wesołą, dla innych mniej. Od stycznia 2024 roku, czyli zaraz po wyborach parlamentarnych, 500 plus zamieni się w 800 plus. Rząd zapowiedział waloryzację świadczenia.

„Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus” – powiedział na niedzielnej konwencji Jarosław Kaczyński, cytowany przez „Super Express”. Niewykluczone, że program zostanie wprowadzony jeszcze w tym roku. Chce tego m.in. lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który domaga się wprowadzenia 800 plus już od czerwca 2023 roku.

Jaki będzie roczny koszt programu 800 plus w przeliczeniu na jednego Polaka?

W związku z hucznymi zapowiedziami kolejnych wydatków, niektórzy zadają zasadne pytanie – skąd na to wszystko pieniądze? Pamiętajmy, że wobec wojny na Ukrainie Polska została zmuszona dokonywać zakupów uzbrojenia „last minute” za dziesiątki miliardów dolarów. Waloryzacja 500 plus będzie kosztowała kolejne miliardy złotych. „Podwyższenie 500 plus do 800 zł to koszt około 26 mld zł, czyli 0,7-0,8 proc. PKB” – mówił w czasie konferencji prasowej w Otwocku premier Mateusz Morawiecki, przytacza „SE”.

Tyle będzie kosztowała sama waloryzacja, a do tej pory program 500 plus kosztował budżet państwa ponad 40 mld złotych rocznie. Od stycznia 2024 roku – jeśli stanie się tak, jak zapowiadał prezes PiS – będzie to już obciążenie w wysokości ok. 66 mld złotych. Dla porównania – to prawie połowa zapowiadanych wydatków na obronność w 2023 roku, które są szacowane na 137,18 mld złotych, według wiceministra finansów Sebastian Skuzy.

Jak sprawa wygląda nie z perspektywy budżetu państwa, ale budżetu każdego Polaka? Według wyliczeń portalu „android.com.pl”, wydatki na program 500 plus w 2021 roku kosztowały każdego Polaka 1067 złotych. Ile każdy z nas zapłaci za 800 plus w 2024 roku?

„Całkowity koszt programu po zmianach można zatem szacować na ok. 66 mld zł. W Polsce żyje ok. 37 767 000 osób (dane GUS). Oznacza to, że każdy mieszkaniec Polski za rok działania programu 800+ zapłaci średnio ok. 1747 zł” – szacuje serwis „android.com.pl”. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę średni koszt w przeliczeniu na jednego pracującego, dorosłego Polaka, ten byłby jeszcze wyższy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę