Ten kto do tej pory palił papierosy mentolowe, ma problem. Papierosy powoli znikają ze sklepowych półek. Dlaczego papierosy mentolowe i smakowe wycofano z obrotu? Takie działanie ma przyczynić się do ograniczenia palenia papierosów wśród osób, które preferują smakowe papierosy. Chodzi głównie o młodzież i kobiety. Jaki jest związek?

Zakaz sprzedaży papierosów smakowych, w tym mentolowych jest wynikiem przyjętej w 2014 roku dyrektywy UE. Jej celem jest ograniczenie palenia, zwłaszcza wśród kobiet oraz młodych osób. Okazało się, że to właśnie one najczęściej sięgają po smakowe papierosy, bo wydają się „słabsze”.

Jak informuje redakcja ZET w naszym kraju papierosy pali około 9 milionów osób, z czego ponad 40 proc. pali mentole. Z badań wynika, że 90% nie planuje rzucić palenia po wejściu w życie dyrektywy unijnej. Działanie to więc nie jest skuteczne. Połowa a tych osób będzie palić normalne papierosy a pozostali będą korzystać z alternatyw, np. elektronicznych papierosów. Jest również grupa osób, która zamierza szukać mentolowych papierosów na czarnym rynku.

Papierosy smakowe zniknęły ze sprzedaży 20 maja 2020 roku. Dlaczego tak się stało? Komisja Europejska doszła do wniosku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu, bo dodatkowy, przyjemny smak skłania większą ilość osób do palenia.

Ponadto Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że takimi papierosami zaciągamy się mocniej, nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości nikotyny dostarczanej do organizmu i wdychamy więcej substancji smolistych. Ponadto mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do oskrzeli. Dodatkowo niektóre badania wykazują, że papierosy smakowe silniej uzależniają, niż papierosy tradycyjne.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę