Jaki jest zasięg rażenia kaszlu?

Może jechałeś kiedyś w windzie albo stałeś za kimś w kolejce i ten ktoś mocno kaszlał? Zastanawiałeś się jaki jest bezpieczny dystans i czy mogłeś się zarazić? Naukowcy sprawdzili, jaki jest zasięg rażenia kaszlu. Sprawdź!

   

Analizy badań nad bezpieczną odległością wykonali naukowcy z Florida Atlantic University. Eksperci zmierzyli, jak daleki jest zasięg kaszlu. Czy to jest rzeczywiście 1,8 metra? Czy wymagane 2 metrowe podstępu rzeczywiście chronią nas przed zarażeniem?

Jaki odstęp pozwala na uniknięcie kontaktu z kropelkami, w których mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje? Naukowcy doszli do pewnych wniosków, które jak informuje gazeta.pl next zostały przedstawione w serwisie tvnmeteo.pl za telewizją CNN. Wyniki są zaskakujące! Zasięg kaszlu jest dużo większy niż dwa metry!

   

Do badań użyto manekina któremu do ust napompowano wodę z gliceryną. Przy wykorzystaniu pompy zasymulowano kaszel. To proste badanie pozwoliło ocenić, jak daleko rozpryskują się krople płynu w trakcie kasłania. Po pięciu sekundach krople pokonały dystans 1,8 metra, natomiast po 10 sekundach znalazły się już w odległości 2,7 metrów! To nie koniec – w kolejnych 30 sekundach kropelki dalej przemieszczały się, chociaż już w coraz mniejszym skupieniu, pokonując dystans kolejnego metra.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News