Jaki materac wybrać? Najważniejsze porady i wskazówki

Wygodny sen to gwarancja udanego wypoczynku i efektywnej regeneracji organizmu. A jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić, by lepiej się wysypiać, jest inwestycja w wysokiej jakości materac. Nie ma chyba osoby, która by to zrobiła, a następnie żałowała. Sprawdźmy więc, jak wybrać idealny materac do łóżka. 

Dobrze dobrany materac — dlaczego to tak ważne?

Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, jak ważne jest, by wybrać dla siebie odpowiedni materac. A to dlatego, że zapewnia on komfort snu. Jednak czy to rzeczywiście jedyny powód? Dlaczego właściwie materac ma tak duży wpływ na jakość wypoczynku? Odpowiedź jest dość prosta — bo to właśnie od niego zależy, jak w czasie snu ułożona będzie cała nasza sylwetka. To z kolei przekłada się już bezpośrednio nie tylko na nasz komfort, ale i zdrowie. Nieprawidłowa pozycja podczas snu może powodować, że każdego ranka będziemy wstawać z bólem pleców, karku, czy kończyn. Możemy czuć się ”przykurczeni”, niewyspani, a nawet wręcz obolali. Może to doprowadzić zresztą do znacznie poważniejszych skutków, takich jak migreny, czy nawet wada postawy lub dolegliwości związane z kręgosłupem.

Odpowiedni materac to przede wszystkim zdrowy sen. Taka podstawa zapewnia bowiem właściwą podporę dla całego kręgosłupa, dzięki czemu budzimy się wypoczęci i pełni sił. Ciało jest natomiast zregenerowane i rozluźnione. I co najważniejsze, nie powstają w nim żadne napięcia. Pamiętajmy, że przeciętny człowiek przeznacza na sen średnio 1/3 swojego życia. Warto więc zadbać o siebie także w tym czasie.

Rodzaje materaców — jaki wybrać?

W sklepie internetowym https://materace-dla-ciebie.pl/ znajdziemy bardzo szeroki wybór materacy. Dostępne modele różnią się między sobą wieloma parametrami — wielkością, grubością, pokryciem. Główną różnicą jest jednak przede wszystkim sposób ich budowy i rodzaj wypełnienia. Dlatego też materace dzieli się na kilka podstawowych typów. Każdy rodzaj ma nieco inne właściwości i zapewnia odmienny efekt. Dzięki temu każdy może wybrać rodzaj, który jest odpowiednio dopasowany do jego potrzeb. Jednak zanim to zrobimy, powinniśmy poznać podstawowe cechy każdego z tych typów.

Materace piankowe

Materac piankowy to bardzo częsty wybór do sypialni. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one wygodne i bardzo korzystne pod względem cenowym. Warto jednak pamiętać, że pianka piance nierówna. Możemy więc kupić zarówno świetny materacyk piankowy, jak i taki, na którym bez wątpienia się nie wyśpimy.

Jak więc trafić na tę pierwszą grupę? Przede wszystkim stawiajmy na materace termoelastyczne. Są wykonane z pianki wysokoelastycznej, dzięki czemu zapewniają one bardzo duży komfort, a do tego świetnie stabilizują sylwetkę. A to dlatego, że ich powierzchnia dopasowuje się bezpośrednio do kształtu i ułożenia ciała. Jeśli chodzi o piankę termoelastyczną, to jest ona świetnym wyborem zarówno, gdy kupujemy zwykły materac, jak i gdy potrzebny jest nam materac nawierzchniowy.

Materace bonellowe i kieszeniowe

Jak sama nazwa wskazuje, materac sprężynowy wypełniony jest sprężynami. Podobnie jak piankowe, od zawsze cieszą się one dużą popularnością. Warto wspomnieć, że dzielą się one na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą są materace bonellowe. Są one wyposażone w sprężyny bonellowe, które oddziałują na siebie, przez co zapewniają bardzo dużą miękkość i elastyczność podłoża. Obecnie jednak znacznie częściej rekomenduje się materace kieszeniowe. One również wyposażone są w sprężyny, z tym że każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni. Dzięki temu działają one niezależnie od siebie, a to sprawia, że uginają się jedynie obciążone sprężyny, co sprawia, że powierzchnia materaca świetnie dostosowuje się do kształtu ciała i daje mu ergonomiczne podparcie.

Materace lateksowe

Świetną opcją jest także materac lateksowy. Przeważnie takie materace wykonane są ze specjalnej pianki lateksowej, która składa się z naturalnego mleczka kauczukowego. Dużą ich zaletą jest to, że są w pełni bezpieczne dla alergików, ponieważ ich powierzchnia nie pochłania kurzu i nie osiadają na niej roztocza.

Twardość materaca — jak ją dopasować?

Twardość materaca to jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze. W tej kwestii możemy spotkać się z aż dwoma często powtarzanymi mitami, czyli że najwygodniejsze są materace miękkie, a najzdrowsze te twarde. To jednak nieprawda. Miękkość materaca dobiera się bowiem nie na podstawie preferencji, a naszego wzrostu oraz wagi. Kluczem jest tu dopasowanie odpowiedniej twardości, do siły nacisku. Dzięki temu materac będzie tworzył idealną podporę dla ciała — bez zapadania i wolnych przestrzeni.

Twardość materaca oznacza się literą H oraz cyfrą od 1 do 4. Pierwsza oznacza materac bardzo miękki, natomiast ostatnia bardzo twardy. Jaką więc twardość materaca wybrać dla siebie, gdy już odwiedzamy sklep internetowy?

  • H1 – waga do 60 kg
  • H2 – waga od 60 do 80 kg
  • H3 – waga od 80 do 100 kg
  • H4 – waga powyżej 100 kg.
Źródło: pexels.com
Źródło: pexels.com

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę