REKLAMA

OMZRiK skierował zawiadomienie do prokuratury przeciwko Patrykowi Jakiemu. Nazwał Hołownię "pajacem"
European Parliament
Creative Commons Attribution 2.0

Europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki nie szczędził ostrych słów pod adresem marszałka Sejmu, reagując na wygaszenie mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W przypływie złości Jaki nazwał Szymona Hołownię „pajacem”, ripostując marszałkowi za nazwanie Wąsika i Kamińskiego „przestępcami”. Sprawą zajął się nie sam marszałek, ale Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. OMZRiK złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

REKLAMA

Marszałek Szymon Hołownia wydał decyzję o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika, ale Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ją uchyliła, w związku z czym Wąsik odzyskał immunitet. Sprawa Mariusza Kamińskiego pozostaje natomiast zawieszona w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

OMZRiK składa doniesienie do prokuratury przeciwko Patrykowi Jakiemu. Europoseł nazwał Szymona Hołownię „pajacem”

Odnosząc się do decyzji Sądu Najwyższego Szymon Hołownia nazwał Kamińskiego i Wąsika „przestępcami”.  Słowa marszałka wyprowadziły z równowagi europosła Suwerennej Polski Patryka Jakiego.

REKLAMA

„Postanowienie o wygaszeniu ich mandatów zostało im doręczone 28 grudnia. Przestępcy mieli prawo odwołać się do SN, co im umożliwiłem. SN, dotknięty deformami Ziobry, pogrążył się w proceduralnym chaosie. Gdy otrzymam komplet orzeczeń, podejmę wynikające z nich kroki.” – napisał w serwisie X marszałek Sejmu.

Na to Jaki odpowiedział: „TVN-owski pajac najpierw sam bezprawnie obalił prerogatywy prezydenta, potem sam zgodził się na wniosek do Sądu Najwyższego, a teraz decyzji nie uznaje bo nie jest po jego myśli. Macie swoją praworządność.”

REKLAMA

Poseł do PE stwierdził ponadto, że jego zdaniem marszałek popełnił przestępstwo przekroczenia uprawnień.

Bezpośrednio do wpisu Jakiego odniósł się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury przeciwko politykowi Suwerennej Polski na podstawie art. 226 Kodeksu Karnego. Przedstawiciele OMZRiK stwierdzili, że Jaki „znieważył konstytucyjny organ państwa”, za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

„Tak się składa, że Patryk Jaki został pozbawiony immunitetu w Parlamencie Europejskim w związku z procesem karnym w którym oskarżyliśmy go o rozpowszechnianie treści rasistowskich” – dodała organizacja we wpisie w mediach społecznościowych.

REKLAMA