Jarosław Kaczyński ukarany naganą przez Sejmową Komisję Etyki Poselskiej
fot. Piotr Drabik |
Creative Commons Attribution 2.0

Jarosław Kaczyński ukarany! Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej poinformowała o nałożeniu nagany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformowała posłanka Lewicy Monika Falej – chodzi o wypowiedzi Kaczyńskiego pod adresem przewodniczącego PO Donalda Tuska. Podczas posiedzenia Komisji ukarany został także Łukasz Mejza.

W rozmowie z „polsatnews.pl” posłanka Lewicy Monika Falek, która pełni funkcję przewodniczącej Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej, poinformowała o naganie dla Jarosława Kaczyńskiego. Jak doprecyzowała posłanka – nagana należała się szefowi PiS-u za nazwanie Donalda Tuska „ryżym”. Zdaniem Falej to niedopuszczalne. „Standardy polskich polityków powinny być jak najwyższe, szczególnie pełniących funkcje poselskie czy lidera partii” – oceniła.

O tej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było w Polsce bardzo głośno. Nazwanie Donalda Tuska „ryżym” wywołało falę nie tylko krytyki, ale także żartów. Żartobliwie incydent komentował także Donald Tusk podczas jednego ze spotkań. Przypomnijmy, co dokładnie Kaczyński mówił wówczas o swoim oponencie.

„I pamiętajcie o tym ryżym, pamiętajcie…”. Jarosław Kaczyński ukarany za słowa o Tusku

„[Donald Tusk – red.] wykorzystuje każdą okazję, by budzić niepokój, nienawiść, stawiać różne zarzuty. To może być tragedia jakiejś kobiety, to może być, tak jak ostatnio, pożar, za który oni odpowiadają. To śmietnisko na zachodzie to jest wynik ich rządów, tam jest mnóstwo tego rodzaju śmietnisk. To są niemieckie śmieci, to jest przywóz niemieckich śmieci, tak będzie Polska wyglądała, gdyby przyszli do władzy. Znów będą płace po 7 czy 9 zł za godzinę, będą te śmietniska, będą hale składowe i innego tego typu urządzenia, a nie będzie nowoczesności. Kaczyński dodał: – kto za tym stoi, kto realizuje tę politykę? Donald Tusk! Prawdziwy wróg naszego narodu i trzeba to jasno w końcu powiedzieć. Ten człowiek nie może rządzić Polską, niech idzie do swoich Niemiec i niech tam szkodzi, a nie tu. Na Białoruś też, tam też by się przydał. Ale on woli Niemcy” – krzyczał podczas spotkania z wyborcami Kaczyński. Po tej wypowiedzi padły słowa, za które został ukarany:

„I pamiętajcie o tym ryżym, pamiętajcie, bo to jest dzisiaj największe zagrożenie dla Polski” – stwierdził prezes PiS.

Z kolei Łukasz Mejza został ukarany za słowa pod adresem społeczności LGBT, która określić „tęczową zarazą”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę