fot. Ministry of the Presidency. Government of Spain

Jak poinformowała organizacja Claims Conference, zajmująca się obsługą roszczeń Żydów, którzy ucierpieli podczas rządów nazistów – Niemcy wypłacą 1,2 mld euro reparacji dla ofiar Holokaustu. Oświadczenie zbiegło się z 70. rocznicą podpisania umów o odszkodowaniach, czyli tzw. porozumień luksemburskich.

W czwartek, w Muzeum Żydowskim w Berlinie odbyła się rządowa konferencja, na którą zaproszono ocalałych z Holokaustu oraz członków Claims Conference. W tym dniu upamiętniano 70. rocznicę zawarcia porozumień luksemburskich oraz podkreślić ciągłą odpowiedzialność, jaką Niemcy ponoszą za zbrodnie wobec narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej.

„Porozumienia luksemburskie miały fundamentalne znaczenie i doprowadziły do rekompensat finansowych w wysokości ponad 80 miliardów euro, które Niemcy wypłaciły do końca 2021 roku” – powiedział, uczestniczący w uroczystości, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję Associated Press.

Jak wyjaśnia agencja – kolejna transza odszkodowań w wysokości 1,2 miliarda euro ma być wypłacona w przyszłym roku. Oprócz pieniężnego zadośćuczynienia dla ofiar Holokaustu, fundusze posłużą także sfinansowaniu opieki domowej dla ocalałych.

Niemcy wypłacą kolejne reparacje Izraelowi. Odszkodowania dostaną również Ukraińcy. O zadośćuczynieniu dla Polski nie ma mowy

Fundusze będą przesyłane do Izraela w transzach o wysokości ok. 58 milionów każda. W ten sposób na każdego ocalałego z Holokaustu – a jest ich w Izraelu ok. 160 tysięcy – przypadnie 350 euro miesięcznie.

Ponadto gabinet Olafa Scholza zdecydował o wypłacie odszkodowań dla 8,5 tys. Ukraińców, którzy uszli z życiem, w czasie, kiedy Niemcy dokonywali swoich potwornych zbrodni w czasie II wojny światowej. Na ten cel Berlin przeznaczy 12 mln euro.

Nie mam mowy natomiast o wypłacie reparacji za zniszczenia, których Niemcy dokonali w Polsce. Zdaniem rządu w Berlinie sprawa została już zamknięta za czasów PRL. 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie opublikowano raport o reparacjach, w którym oszacowano, iż koszty niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku oraz sześć kolejnych lat okupacji kosztowały nasz kraj 6 bln 220 mld 609 mln zł.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę