Jest decyzja Niemiec ws. reparacji. Berlin wypłaci łącznie 1,2 mld euro odszkodowania

fot. Ministry of the Presidency. Government of Spain

Jak poinformowała organizacja Claims Conference, zajmująca się obsługą roszczeń Żydów, którzy ucierpieli podczas rządów nazistów – Niemcy wypłacą 1,2 mld euro reparacji dla ofiar Holokaustu. Oświadczenie zbiegło się z 70. rocznicą podpisania umów o odszkodowaniach, czyli tzw. porozumień luksemburskich.

REKLAMA

W czwartek, w Muzeum Żydowskim w Berlinie odbyła się rządowa konferencja, na którą zaproszono ocalałych z Holokaustu oraz członków Claims Conference. W tym dniu upamiętniano 70. rocznicę zawarcia porozumień luksemburskich oraz podkreślić ciągłą odpowiedzialność, jaką Niemcy ponoszą za zbrodnie wobec narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej.

„Porozumienia luksemburskie miały fundamentalne znaczenie i doprowadziły do rekompensat finansowych w wysokości ponad 80 miliardów euro, które Niemcy wypłaciły do końca 2021 roku” – powiedział, uczestniczący w uroczystości, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję Associated Press.

REKLAMA

Jak wyjaśnia agencja – kolejna transza odszkodowań w wysokości 1,2 miliarda euro ma być wypłacona w przyszłym roku. Oprócz pieniężnego zadośćuczynienia dla ofiar Holokaustu, fundusze posłużą także sfinansowaniu opieki domowej dla ocalałych.

Niemcy wypłacą kolejne reparacje Izraelowi. Odszkodowania dostaną również Ukraińcy. O zadośćuczynieniu dla Polski nie ma mowy

Fundusze będą przesyłane do Izraela w transzach o wysokości ok. 58 milionów każda. W ten sposób na każdego ocalałego z Holokaustu – a jest ich w Izraelu ok. 160 tysięcy – przypadnie 350 euro miesięcznie.

REKLAMA

Ponadto gabinet Olafa Scholza zdecydował o wypłacie odszkodowań dla 8,5 tys. Ukraińców, którzy uszli z życiem, w czasie, kiedy Niemcy dokonywali swoich potwornych zbrodni w czasie II wojny światowej. Na ten cel Berlin przeznaczy 12 mln euro.

Nie mam mowy natomiast o wypłacie reparacji za zniszczenia, których Niemcy dokonali w Polsce. Zdaniem rządu w Berlinie sprawa została już zamknięta za czasów PRL. 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie opublikowano raport o reparacjach, w którym oszacowano, iż koszty niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku oraz sześć kolejnych lat okupacji kosztowały nasz kraj 6 bln 220 mld 609 mln zł.

Podziel się: