REKLAMA

Film "Chłopi" pojedzie na galę rozdania Oscarów. Zielona Granica odrzucona
fot. Martin Kraft
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Wszyscy spodziewali się, że polskim kandydatem do Oscara będzie film „Zielona Granica” Agnieszki Holland. Po części dzięki kontrowersjom obraz zyskał ogromną popularność, choć nie wiadomo jeszcze, czy przełoży się ona na ilość widzów w kinowych salach. Pewnym jest jednak, że do walki o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej stanie inna produkcja. Będą to „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

REKLAMA

Komisja oscarowa zdecydowała, że o nagrodę Akademii Filmowej powalczy film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Produkcja zmierzy się z innymi dziełami w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Tym samym o Oscara nie powalczy film, o którym bardzo głośno było ostatnio nie tylko wśród kinomaniaków, ale także polityków. „Zielona Granica” Agnieszki Holland wywołała szeroką dyskusję, ze względu na pokazanie działalności polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią w negatywnym świetle. To właśnie „Zieloną Granicę” wskazywano, jako potencjalnego kandydata do nominacji do Oscara. Jak się okazuje – nic z tego.

„Zielona Granica” już na pewno bez Oscara. Nominację do amerykańskiej nagrody otrzymał film „Chłopi”

Decyzją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie powalczą „Chłopi” – donosi „Super Express”. „Zielona Granica” również była brana pod uwagę przez PISF, ale przegrała na etapie głosowania.

REKLAMA

„Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Twojego Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi”  – mówiła Ewa Puszczyńska, przewodnicząca komisji, cytowana przez „SE”.

Wobec takiego wyróżnienia pozostaje życzyć polskiej produkcji wielkiego sukcesu na najbliższej gali rozdania Oscarów.

REKLAMA

Nagroda Akademii Filmowej, znana szerzej jako Oscar, to najbardziej prestiżowa amerykańska nagroda filmowa, przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929 roku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA