Jeżówka to znana bylina, którą wiele osób ma w swoim ogrodzie. Nic dziwnego, stanowi ładną dekorację i nie jest zbyt wymagająca, więc powinni o niej pomyśleć zwłaszcza mało wprawieni ogrodnicy. Jak pielęgnować tę roślinę i jakie korzyści może nam przynieść jej uprawa?
Uprawa jeżówki
Byliny te mają specyficzne kwiatostany – te z kolei są złożone z kwiatów o subtelnych płatkach. Jeżówki osiągają przeważnie 60 – 120 cm, mimo że istnieją gatunki o różnej wielkości. Kwiaty tej rośliny mogą mieć rozmaite barwy, np. czerwoną, fioletową czy różową. Sprawdź, jak dbać o jeżówkę.
Jeżówka jest krzepka i prosta w uprawie. Lubi delikatnie zacienione lub słoneczne stanowiska. Nie straszna jej susza, ale lepiej rozwija się na stosunkowo wilgotnych glebach. Trzeba ją systematycznie podlewać, szczególnie w czasie suchych i gorących dni. Jest mrozoodporna, więc bez obaw można ją hodować w Polsce. Ważne jest regularne obrywanie przekwitłych kwiatostanów. Ten zabieg sprawia, że roślina szybciej zawiązuje nowe kwiaty. A co ma w sobie cennego?
Jeżówka to roślina o cudownych właściwościach
Wyciągi z korzenia i elementów nadziemnych tej rośliny są składnikiem środków ziołowych i suplementów diety. Nasi przodkowie używali jeżówki do zmniejszania stanów zapalnych, wzmacniania układu odpornościowego i walki z infekcjami.
Jeżówka ma mnóstwo substancji odżywczych. Jest zasobna w garbniki, miedź, żelazo, proteiny, kwasy tłuszczowe, a także witaminy E, C i A. Przypisuje się jej właściwości łagodzące ból i zmniejszające gorączkę. Warto mieć ją w swoim ogrodzie.
Nawożenie jeżówki jest ważne
Jeżówka nie jest trudna w uprawie. To gatunek niewrażliwy na choroby, który fantastycznie się rozwija. Warto pamiętać o systematycznym podlewaniu i właściwym stanowisku. Jeżówka nie lubi, gdy się ją przesadza i zwykle źle reaguje na ten zabieg. Dwa razy w roku podaj jej azot. Sięgnij np. po gnojówkę z pokrzywy. Jesienią wesprzyj ją także porządną dawką potasu. W tym celu możesz użyć skórek banana – po prostu zakop je w ziemi. Jeżówka stanie się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.
Czytaj też: Wyjmij z lodówki i podlej paprotki. Będą zdrowe, bujne i piękne