Wyjmij z lodówki i podlej paprotki. Będą zdrowe, bujne i piękne

paprotki
fot. screen Youtube / Gracefully Home Blog

Czym odżywić paprocie, aby były zdrowe, bujne i piękne? Poznaj przepis na domowy nawóz i pobudź je do wzrostu. Przyda Ci się pewien produkt z lodówki.

REKLAMA

Kilkanaście lat temu paprotki cieszyły się dużą popularnością, potem trochę o nich zapomniano, a dziś znów wracają do łask. Nic dziwnego, to prawdzie królowe parapetów. Rośliny te korzystnie wpływają na otoczenie. Nie tylko zapewniają optymalny poziom wilgoci w pokojach, ale także eliminują negatywne promieniowanie, które jest emitowane przez komputery czy telewizory. Gdy z kolei liście paproci zaczynają robić się żółte, a sam kwiat zatrzymuje się w rozwoju, to sygnał, że w powietrzu unoszą się toksyny.

Czym wzmacniać paprotki?

Paproć, tak jak każda inna roślina, lubi, gdy dokarmia się ją substancjami mineralnymi. W tym celu dobrze sprawdza się mleko. Obecny w nim wapń stymuluje rośliny do prawidłowego wzrostu. Ponadto chroni je przed rozwojem grzybów w doniczce. Przygotowanie odżywczego nawozu na bazie nabiału jest bardzo łatwe. Weź pojemnik o pojemności 1 litra i wlej do niego szklankę mleka. Potem naczynie dopełnij wodą, wszystko zamieszaj i podlewaj paprocie raz w miesiącu. Domowy specyfik szybko postawi je na nogi.

Jakie warunki lubią paprocie domowe?

Sama odżywka to za mało. Do optymalnego rozwoju paprotki potrzebują też dogodnych warunków. Rośliny preferują stanowiska ze sporą ilością rozproszonego światła, a część gatunków lubi także półcień (np. Nefrolepis). Jednak żadna paproć nie lubi, gdy na jej liście trafiają bezpośrednie promienie słoneczne. Wtedy błyskawicznie mogą ulec poparzeniu.

Paprotki trzeba systematycznie podlewać i zraszać im liście (to bardzo ważne, zwłaszcza podczas jesieni i zimy). W tym celu warto używać wody odwapnionej. Gatunek najlepiej rośnie na kwaśnej ziemi o niskim odczynie pH. W związku z tym dobrze jest kupić dla paprotek właściwą glebę w sklepie ogrodniczym. Tak samo można postąpić z nawozem, bo przecież nie każdy ma ochotę go robić własnoręcznie.

REKLAMA

Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach

Podziel się: