Piątkowy wieczór nie będzie taki, jak dotychczas, ponieważ umili go bardzo długie i wyjątkowe, całkowite zaćmienie Księżyca! Na kolejne takie zjawisko będzie trzeba czekać aż do 2123 roku!

W Polsce w piątkowy wieczór nie będzie można oglądać tylko pierwszej fazy zaćmienia, kiedy Księżyc zaczyna wchodzić w fazę półcienia. Natomiast od godziny 20:30 będzie można zaobserwować fazę drugą – Srebrny Glob będzie wchodzić w stożek cienia całkowitego, a około godziny 21:30 obejrzeć będzie można jedno z najpiękniejszych zjawisk na niebie – zaćmienie całkowite, które trwać będzie prawie 103 minuty, tylko 4 minuty krócej niż maksymalny czas trwania!

Ustawienie względem siebie Słońca, Ziemi oraz Księżyca wpływa na czas trwania zaćmienia. W piątek Księżyc będzie znajdować się na swojej orbicie bardzo daleko od ziemi. Takie ustawienie sprawi, że będzie mniejszy i wolniejszy. Ziemia będzie ułożona trzy tygodnie od chwili najdalszego oddalenia od Słońca, natomiast Księżyc będzie przechodzić prawie przez środek cienia, przez co będzie miał do pokonania naprawdę daleką drogę. Czynniki te sprawiają, że zaćmienie będziemy mogli oglądać tak długo! Najbardziej spektakularny efekt, kiedy Księżyc przybierze czerwoną barwę będzie można zaobserwować około północy. Po około 20 minutach faza zaćmienia całkowitego zacznie się powoli kończyć.

To nie wszystko! Niebo szykuje jeszcze jedną niespodziankę dla miłośników astronomii, ponieważ oprócz całkowitego zaćmienia w piątkowy wieczór Ziemia oraz Mars znajdą się w opozycji. Zjawisko, kiedy Ziemia, Czerwona Planeta i Słońce układają się w jednej linii można zaobserwować mniej więcej co dwa lata. Mars 27 lipca będzie znajdować się najbliżej Ziemi od 2003 roku, dzięki czemu będzie naprawdę widoczny i czerwony, a z pomocą niewielkiego teleskopu będzie można dostrzec jego strukturę!


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!