Owoce prosto z drzewa to naprawdę coś wspaniałego. Ale czasami nasze uprawy z dnia na dzień wyglądają coraz gorzej, a winowajcą całej sytuacji jest najprawdopodobniej rdza gruszy. Z tego artykułu dowiesz się, co to za choroba i jak ją rozpoznać. Zdradzamy też sposób na walkę z rdzą.
Objawy rdzy gruszy
Pierwsze oznaki pojawiają się wiosną. O tej porze roku na dopiero co rozwiniętych liściach uwidaczniają się niewielkie rdzawe przebarwienia, które powoli mogą się pogłębiać. Z biegiem czasu powstają z nich narośla, które przyczyniają się do twardnienia liści.
Objawy mogą także przechodzić na same pędy i owoce. Najpierw wyskakują na nich rdzawe naloty, które sukcesywnie stają się coraz większe. Koniec końcem liście i owoce zaczynają oblatywać. Gruszki, które wciąż wiszą na drzewie, ale są nasycone przebarwieniami, nie są zdatne do spożycia. Choroba może zupełnie spustoszyć plony. W jaki sposób się przed nią zabezpieczyć?
Zabezpiecz rośliny przed rdzą gruszy
Niektóre rośliny dekoracyjne także mogą być nośnikami tej choroby, przez co mogą zagrażać drzewkom owocowym. Mamy na myśli jałowiec sabiński. Jak ochronić grusze?
Jeżeli masz taką opcję, to wyrzuć jałowiec z ogródka. W ten sposób możesz z dużym stopniu odsłonić drzewa przed rdzą. Oprócz tego warto właściwie uodpornić rośliny opryskiem. Gdy jałowiec nadal pozostanie na miejscu (nie pozbędziesz się go z ogrodu), to nadal możesz pokonać rdzę gruszy. Wystarczy, że zastosujesz domowy oprysk.
Jak przygotować oprysk na rdzę gruszy?
Oprysk najlepiej sporządzić już na wiosnę, bo potem może być za późno. Bazą naturalnego środka jest cebula. Warzywo w ilości 75 g zalej 10 lirami wody i wszystko gotuj przez pół godziny. Oprysk jest gotowy, możesz go stosować na rdzę gruszy, gdy wystygnie. Nie musisz go rozwadniać. Podobny preparat stworzysz czosnku, z takich samych proporcji.
Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć