REKLAMA

Kaczyński wprost. Potrzebne nowe wybory
fot. Piotr Drabik |
Creative Commons Attribution 2.0

Jarosław Kaczyński chyba nie spodziewał się powrotu do opozycji. Jest w niej od niecałych dwóch miesięcy, a już ma kompletnie dosyć! Prezes PiS nie wytrzymał dziś na sali obrad i wygarnął wiceministrowi rolnictwa, nazywając go „gówniarzem”, a na korytarzy przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że potrzebne są nowe wybory. Prezes PiS twierdzi, że „konstytucja nie funkcjonuje”, a jeden z ułaskawionych polityków jego partii „był torturowany”.

REKLAMA

W polskiej polityce dzieje się bardzo wiele. Po raz ostatni podobną sytuację mogliśmy obserwować prawie dekadę temu, kiedy władze odbierał Platformie Obywatelskiej i PSL-owi Jarosław Kaczyński z PiS-em. Teraz sytuacja się odwróciła i trwają „nowe porządki” równie nowej koalicji.

W międzyczasie wydarzyło się przejęcie mediów publicznych, które według niektórych opinii – także prawnych – nie było legalne. Największa afera wybuchła wokół Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Politycy PiS utracili immunitet i decyzją sądu zostali skierowani do odbywania kary więzienia za tzw. aferę gruntową. Ich partyjni koledzy obwołali Wąsika i Kamińskiego „więźniami politycznymi”. Choć już raz zostali ułaskawieni, prezydent Duda podjął decyzję o ponownym podpisanie dla nich tego samego dokumentu. Obaj są już na wolności. Do Sejmu już jednak nie wrócą…

REKLAMA

„Panowie Kamiński i Wąsik nie są posłami. Mandatu pozbawił ich wyrok sądu, nie Sejmu. Sprawa jest zamknięta. Dziś procedujemy ważne obywatelskie projekty. Oczekuję, że wszyscy uszanują obywateli, którzy te projekty do izby wnieśli” – powiedział marszałek Szymon Hołownia.

Kaczyński: Tego nie da się inaczej rozwiązać. Mamy sytuację nadzwyczajną

Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego obecna sytuacja w państwie jest nie do zaakceptowania, a jednym wyjściem są ponowne wybory – podaje „Super Express”.

REKLAMA

„Wyjściem jest okres przejściowy, a następnie wybory. Tego nie da się inaczej rozwiązać. Mamy sytuację nadzwyczajną, bo konstytucja przestała praktycznie obowiązywać, w związku z tym można stosować różne metody” – ocenił prezes PiS.

Dziennikarze dopytywali Kaczyńskiego także o Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego – dlaczego nie było ich w Sejmie?

REKLAMA

„Jeden z nich czuje się źle, zastosowano wobec niego tortury. Odwołamy się do europejskiej instytucji z oskarżeniem polskich władz o stosowanie tortur. Jestem pewien, że to była decyzja Tuska” – stwierdził Jarosław Kaczyński, cytowany przez „SE”.

REKLAMA