fot. Twitter

Czeczeński dyktator i – prywatnie – przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina zwrócił się z osobistym apelem do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Kadyrow uważa, że Turcja nie powinna pomagać żołnierzom broniącym huty Azowstal – ostatniego bastionu oblężonego, ukraińskiego miasta Mariupol.

„Ukraiński pułk „Azow” wykorzystywał cywilów, jako żywe tarcze” – napisał na Telegramie Kadyrow, odnosząc się do doniesień rosyjskiej propagandy, co robi zresztą od lat.

Jest to także bezpośrednia odpowiedź na propozycję Turków, którzy zaoferowali ewakuację rannych, ukraińskich żołnierzy z zakładów metalurgicznych Azowstal drogą morską. Informację o inicjatywie podała do wiadomości publicznej agencja Reutera, powołując się na słowa rzecznika prezydenta Turcji.

Kadyrow wpadł w furię. Chce odwieść Erdogana od pomagania Ukraińcom z Mariupola

Turecka propozycja wywołała potężne emocje u dyktatora Czeczeni Ramzana Kadyrowa. Na Telegramie napisał on stanowczy i bezpośredni apel w stronę Erdogana, aby władze Turcji „nie pomagały ukraińskim żołnierzom i cywilom”.

Zdaniem Kadyrowa „pułk Azow to naziści, faszyści i przestępcy, którzy przetrzymywali cywilów w schronach”, a do tego – jak stwierdził dyktator, powołując się na niewiarygodne źródła rosyjskiej – mieli używać cywilów jako „żywe tarcze”. Przywódca Czeczeni próbował wbić również szpilkę w prywatne przekonania prezydenta Erdogana, który jest wierzącym muzułmaninem. Stwierdził, że ukraińskie wojsko nie raz dokonywało rzeczy „obrażających wielkie wartości islamskie oraz wyśmiewających religię islamu w całości”.

Następnie Kadyrow nazywa pułk „Azow” „faszystowsko-nazistowską organizacją przestępczą”, oskarżając jednostkę o „okrucieństwa i morderstwa na ludności cywilnej Donbasu”. Te zaś zbrodnie, które popełnili rosyjscy żołnierze na Ukrainie, nazywa „ukraińską prowokacją”.

Na koniec Czeczen zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Erdogana apelując, aby „nie dał się oszukać przestępcom, których chce się pokazywać jako niewinne ofiary rosyjskiej agresji”. Zarzucił tureckiemu przywódcy także dostarczenie setek tureckich dronów Bayraktar TB-2, dzięki którym Ukraińcy zniszczyli potężne ilości rosyjskiej sprzętu.

Turcy chcą ewakuować rannych żołnierzy z huty Azowstal, ale nie ma zgody Putina

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar przekazała w niedzielę, że nie ma zgody Władimira Putina na ewakuację rannych, ukraińskich żołnierzy z Azowstalu. Ibrahim Kalin, rzecznik tureckiego prezydenta oraz jego doradca do spraw polityki zagranicznej, w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że przedyskutował propozycję ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, gdy wizytował Kijów przed dwoma tygodniami – podaje portal „o2”.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę