Kalie chętnie goszczą w naszych domach. Nic dziwnego, nadają szyku wielu wnętrzom. Ta cudowna roślinka ma atrakcyjne kwiatostany, które przyciągają wzrok każdego. Chociaż jest dość wybredna, to coraz więcej osób postanawia ją hodować również w ogrodzie. Podpowiadamy, co w przypadku rośliny trzeba wysunąć na pierwszy plan, aby urzekała pięknym wyglądem przez długi czas.
Kalia ogrodowa lubi ciepło
Jeśli chcesz, by roślina bogato kwitła, zagwarantuj jej optymalne warunki. Kwiat rosnący na gruncie w ogródku nie osiąga zbyt pokaźnych rozmiarów – wysokość dochodzi zwykle do 120 cm. Roślina tworzy kępy i rozmaite zagęszczenia. Jednym z najważniejszych elementów są jej urocze kwiaty, które ścieśniają się ku dołowi, formując walec. Na górze są stożkowato odchylone. Centralną część kwiatu stanowi kędzierzawy kwiatostan. Ale gdy kalia jest źle uprawiana, to może go w ogóle nie wypuścić. Dlatego warto zapewnić roślinie rosnącej w ogrodzie:
-luźną, próchniczą i stosunkowo wilgotną ziemię
-słoneczne lub półsłoneczne miejsce – zależnie od koloru kwiatu.
Ponadto roślinę należy zasadzić na głębokość ok. 6-10 cm w okresie od lutego do lipca. Podczas wegetacji kalię należy dość solidnie podlewać i zraszać co najmniej dwa razy w tygodniu. Natomiast gdy przejdzie w fazę spoczynku, trzeba ją sukcesywnie zasuszyć. Jak tylko zacznie zawiązywać świeże liście, warto ją przesadzić. Trzeba wykopywać roślinę na zimę i przetrzymywać w statecznej temperaturze, bo nie sprzyjają jej chłody.
Jak pielęgnować kalię doniczkową? Roślina potrafi być kapryśna
Kalia preferuje wilgotne podłoże, ale jak stale będziesz ją przelewać, to sadzonka prawdopodobnie zgnije. Usytuuj ją w półcieniu i prawidłowo dokarmiaj w cyklu wegetacyjnym – używaj nawozu do kwiatów balkonowych. Kalia będzie należycie rozwijała się wiosną i jesienią w temperaturze 11-12°C. Latem temperatura powinna wynosić ok. 26°C w dzień i ok. 17°C w nocy.
Czytaj też: Ten błąd w pielęgnacji kaktusa popełniamy najczęściej. Zobacz, jak go uniknąć