REKLAMA

Fot.Facebook.com/MSWiARP

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Decyzja podjęta przez Sąd Okręgowy w Warszawie jest prawomocna.

REKLAMA

Z orzeczenia sądu wynika, że Kamiński i Wąsik usłyszeli wyrok dwuletniego więzienia, a ich podwładni rocznego. Dodatkowo zdecydowano, że obaj nie mogą zajmować stanowisk kierowniczych w instytucjach publicznych 5 lat, choć pierwotnie był to okres 10 lat.

W takiej sytuacji zarówno Kamiński, jak i Wąsik utracili bierne prawo wyborcze, co skutkuje utratą mandatów w Sejmie. W najbliższych tygodniach mają obowiązek stawić się w zakładzie karnym, choć mogą jeszcze zwrócić się do Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Wyroki dotyczą sprawy z 2007 roku, kiedy to kierowane przez Kamińskiego CBA chciało wykazać, że wicepremier Andrzej Lepper miał brać łapówki za rzekomą pomoc w tzw. odrolnieniu działki na Mazurach. Nie wykazano jednak żadnych dowodów.

Kamiński i Wąsik zostali skazani w 2015 roku na kary bezwzględnego więzienia, jednak zanim wyrok się uprawomocnił, obaj zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Za rządów PiS najpierw objęli nadzór nad specsłużbami, a następnie objęli także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

REKLAMA

REKLAMA