fot. Twitter

Dziś rano gruchnęła wiadomość o wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze, na Ukrainie. Im więcej czasu upływa, tym widok zalanych terenów jest bardziej katastroficzny. W internecie pojawiły się pierwsze nagrania, przedstawiające skutki katastrofy ekologicznej, zafundowanej Ukraińcom przez rosyjskie siły okupacyjne. Woda porywa nawet całe domy!

Jako pierwsi skutki odczuli mieszkańcy Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim. Nad ranem, 6 czerwca, obudziła ich potężna eksplozja. Po pewnym czasie wszystko było już jasne – pękła ogromna tama na Dnieprze. Rosjanie zdetonowali ładunki, przerywając zaporę – tak twierdzą Siły Zbrojne Ukrainy. Przez zgliszcza tamy zaczęły przelewać się miliony litrów wody, a to jeszcze nie koniec.

Przez kilka kolejnych godzin woda dotarła do kolejnych miejscowości. Zalany jest już Chersoń oraz okoliczne miasteczka i wsie. Jak podaje „Fakt” – całkowite przerwanie tamy oznacza, że z wyższego poziomu Dniepru „wyleje się” 18 milionów litrów sześciennych wody. Według ukraińskich służb spowoduje to krytyczne podniesienie poziomu rzeki – nawet o 10 metrów!

„Rosja zniszczyła zaporę w (Nowej) Kachowce, powodując prawdopodobnie największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci i narażając tysiące cywilów na niebezpieczeństwo. To odrażająca zbrodnia wojenna. Jedynym sposobem na powstrzymanie Rosji, największego terrorysty XXI wieku, jest wyrzucenie jej z Ukrainy” – napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ.

Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce. Internet zalewają filmiki, na których widać ogromną skalę katastrofy

Największa katastrofa trwa w Nowej Kachowce, w której pobliżu umiejscowiona jest tama. Już o godz. 5:00 czasu polskiego podtopione zostało miejscowe zoo, przystań jachtowa, miejskie kawiarnie oraz teren teatru letniego. Woda znajdowała się wówczas tuż przy nadbrzeżnych, miejskich bulwarach.

„Wysadzenie tamy jest straszne, bo objęło nie tylko przejazd przez groblę. Wysadzona jest sama Kachowska Elektrownia Wodna” – powiedział Wołodymyr Kowałenko, szef lokalnych władz, które pozostały lojalne Kijowowi.

Do sieci są wrzucane setki nagrań z miejsc, gdzie śmierć i zniszczenie niesie ze sobą szalejący nurt Dniepru, pobudzony przez przerwanie tamy w Nowej Kachowce. Na jednym z filmów widać, że woda porwała nawet cały dom!

Niektórzy użytkownicy Twittera alarmują, że prąd rzeki wyrywa z dotychczas suchych brzegów Dniepru miny lądowe, które dalej płyną z nurtem!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę