– Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny; Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa – powiedziała w piątek kandydatka na premiera Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska podczas prezentacji programu wyborczego KO. Ugrupowanie pójdzie do wyborów pod hasłem „Jutro może być lepsze”.

Koalicja stawia na program pozytywny, pozbawiony nienawiści, której – jak mówili politycy biorący udział w konwencji – Polacy mają po prostu dość. – Wiem, jak wielu z was tęskni za zgodą i normalnością. Jeśli mnie wesprzecie, jeśli razem ze mną powiecie dość, odmienimy Polskę – zapewniła Kidawa-Błońska. –  Chcę, żeby politycy przestali zaciskać pięści i podawać sobie otwarte dłonie. Żeby przestali zarażać nienawiścią. Chcę nowej, jasnej, uśmiechniętej Polski – podkreśliła obecna wicemarszałek Sejmu.

Kidawa-Błońska zarzuciła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że nie wiedzą, w jakiej sytuacji jest Polska. – Panie premierze, panie prezesie, rzeczywistość nie jest wcale tak różowa jak w waszych reklamowych spotach. Polski nie naprawia się w telewizji, tylko tam, gdzie jest prawdziwe życie, tam, gdzie są prawdziwe problemy – stwierdziła.

Koalicja Obywatelska przedstawiła punkty programowe, z którymi idzie do październikowych wyborów. Znalazł się wśród nich m.in. Akt Odnowy Demokracji, za pomocą którego zostaną unieważnione wszystkie – łamiące konstytucję – akty prawne wprowadzone przez PiS po 2015 roku.

KO zapowiada również, że w przypadku zwycięstwa w wyborach zagwarantuje poprawę sytuacji w służbie zdrowia poprzez zmniejszenie do maksimum 21 dni czekania w kolejce do specjalisty, odciążenie lekarzy od biurokracji, zmniejszenie umieralności na raka dzięki zdobyciu na ten cel środków z UE, jak również podwyższenie płac.

Ważne miejsce w programie koalicji zajmuje także polityka społeczna. KO proponuje w jej ramach np. premie emerytalne do 20 tys. zł dla „aktywnych seniorów”, zagwarantowaną ustawą coroczną 13 emeryturę, czek opiekuńczy na sfinansowanie opieki nad seniorami w wysokości do ponad 1 tys. zł, zwolnienie z podatku PIT emerytury dla pracujących emerytów. Zostanie również wprowadzony dwutygodniowy płatny urlop dla ojców, dostęp do bezpłatnej procedury in vitro czy darmowe znieczulenie przy porodzie.

Kidawa-Błońska zapowiedziała ponadto, jako jeden z elementów polityki edukacyjnej, wprowadzenie darmowego internetu dla młodzieży do 24. roku życia, gdyż w obecnej Polsce „wykluczenie cyfrowe jest o wiele większe niż nam się zdaje”. Zostanie też przywrócony poziom 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców w pełnym wymiarze.

Wśród innych propozycji KO znalazło się zakazanie importu rosyjskiego węgla oraz sprowadzania do Polski śmieci, które za rządów PiS napływają do naszego kraju prawie z całej Europy. Kidawa-Błońska zadeklarowała też odpolitycznienie mediów publicznych, by, jak wyjaśniła,  „były dla każdego Polaka, a nie dla władzy”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat