Planowane na początek 2021 roku rozpoczęcie programu szczepień nie będzie oznaczało momentu, w którym będziemy mogli zrzucić maseczki – tak twierdzi Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który jednocześnie przyznał, że aby tak się stało, potrzebna jest jeszcze długa droga.

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski w rozmowie z PAP przyznał, że przed nami jeszcze długa droga, aby całkowicie opanować pandemię.

Dopuszczenie szczepionki Pfizera do użytku na terenie Wielkiej Brytanii i Bahrajnu to niewątpliwie bardzo znacząca i dobra wiadomość. Jeżeli chodzi o Unię Europejska to potrzebna jest decyzja Europejskiej Agencji Leków, ale wszystko wskazuje na to, że szczepionka Pfizera również trafi na teren UE i do Polski. Mamy jeszcze trochę czasu, żeby się przygotować na jej obecność; trwają przygotowania zaplecza logistycznego, bo przecież ta szczepionka wymaga m.in. szczególnych warunków przechowywania, czyli temperatury -70 st. C. – powiedział.

Pomimo rozpoczęcia procesu szczepienia w niektórych krajach, według eksperta trudno jest określić, kiedy uda się opanować pandemię. Zdaniem dr. Rzymskiego szczepionki nie byłoby możliwe, aby szczepionki były obowiązkowe.

Im więcej osób podda się zaszczepieniu, tym lepiej. Na tę chwilę nie wiemy jednak, czy szczepionki pozwolą nam ten problem zupełnie wyeliminować, czy tylko go wygłuszyć i wciąż sezonowo będziemy obserwować wzrost zakażeń w różnych regionach świata. Tak czy owak, szczepionki przyniosą ulgę – dla systemu ochrony zdrowia i w różnych aspektach naszego życia codziennego – zdradził.

Jeśli natomiast chodzi o to, kiedy będzie można przestać nosić maseczki w przestrzeniach publicznych, ekspert nie uważa, aby był to powód do rozluźniania wprowadzonych obostrzeń.

Wejście szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek, czy na zaprzestanie dbania o higienę rąk w taki sposób jak to teraz czynimy. To jest dopiero początek długiej drogi – i jeszcze sporo przed nami, żeby udało nam się ten problem opanować – dodał.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę