Klaustrofobia dotyczy Ciebie? Przyczyny, objawy, leczenie

REKLAMA

Czujesz lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami? A może tylko dyskomfort? Poznaj przyczyny i objawy klaustrofobii i zastanów się, czy ten problem Ciebie dotyczy.

To najczęściej występująca fobia. Cierpi na nią około 7% populacji. Jak objawia się choroba? Człowiek czuje ogromny strach w momencie, kiedy znajduje się w ciasnym pomieszczeniu – na przykład w windzie, miejskiej toalecie bez okien, tubie do rezonansu magnetycznego, samolocie, małym samochodzie, myjni samochodowej, a nawet w sklepowej przymierzalni.

REKLAMA

Co wtedy czuje osoba, która cierpi na klaustrofobię? Uderzenia gorąca, drżenie rąk, zwiększoną potliwość, przyspieszone bicie serca, duszności, ból głowy, zawroty a nawet nudności. Co zrobić, kiedy znajdujemy się w trudnej dla nas sytuacji? Warto głęboko oddychać, myśleć o czymś przyjemnym, tłumaczyć sobie, że nic złego się nie dzieje.

Co jest przyczyną tej choroby? W dużej mierze geny. Może być też wynikiem wcześniej przeżytych traumatycznych wydarzeń. Może mieć też podłoże organiczne – gdy odpowiednia struktura mózgowia ma mniejsze rozmiary niż u zdrowych ludzi.

REKLAMA

W leczeniu największe efekty przynosi psychoterapia, zazwyczaj poznawczo-behawioralna lub terapia ekspozycyjna. Polega na tym, że pacjent znajduje się w kontrolowanej sytuacji, która wywołuje w nim lęk. Czasem do leczenia włączane są środki farmakologiczne.

Podziel się: