Żołnierze
Twitter | BBC

Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność wojskową w Europie, ponieważ NATO uzgodniło „fundamentalną zmianę” w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

W Polsce powstanie stała kwatera główna armii, nowe okręty wojenne USA trafią do Hiszpanii, myśliwce do Wielkiej Brytanii, a wojska lądowe do Rumunii. Biden powiedział, że NATO było „potrzebne teraz bardziej niż kiedykolwiek”.

Sojusz przechodzi największy remont od czasów zimnej wojny, powiedział szef NATO Jens Stoltenberg. Nowy plan w odpowiedzi na rosyjską inwazję będzie oznaczał ponad 300 tys. żołnierzy w wysokiej gotowości w przyszłym roku, z obecnego poziomu 40 tys. Biden powiedział na szczycie w Madrycie, że NATO będzie „wzmocnione we wszystkich kierunkach w każdej dziedzinie – lądowej, powietrznej i morskiej”.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało również, że znacznie zwiększa dostępność sił do obrony zbiorowej NATO, zwiększając liczbę okrętów wojennych, myśliwców i sił lądowych w gotowości – chociaż Ministerstwo Obrony oświadczyło, że nie poda szczegółowych danych na temat liczb. „wojskowo wrażliwy”.

Ogłoszenia USA wskazują, że będzie ona wzmacniać swoją obecność na kontynencie, ale szczególnie w Europie Wschodniej, gdzie będzie znajdować się nowa stała kwatera główna 5. Korpusu Armii. Biden powtórzył zobowiązanie sojuszu do „obrony każdego centymetra” swojego terytorium, mówiąc: „Mamy na myśli to, gdy mówimy, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę