REKLAMA

Fot.Facebook.com/narodowybankpolski

W czasie dzisiejszego spotkania Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. RPP zachowuje gołębie nastawienie i po raz drugi z rzędu zdecydowało się na obniżenie stóp. Wszystkie spadną o 25 pkt. bazowych (albo 0,25 proc.), tym samym stopa referencyjna znajduje się obecnie na poziomie 6 proc. To dobra wiadomość dla kredytobiorców – ich raty niebawem spadną.

REKLAMA

Jak przekazała w komunikacie Rada Polityki Pieniężnej – stopy procentowe zostaną obniżone do poziomu 6 proc. Na spotkaniu RPP zdecydowano o obniżce stóp o 25 pkt. bazowych.

Obecne poziomy stóp procentowych prezentują się następująco:

– stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;

– stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;

– stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;

– stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;

– stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

REKLAMA

REKLAMA

RPP znów obniżyło stopy procentowe. Co to oznacza dla kredytobiorców?

To już druga z rzędu obniżka stóp. We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła zaskakującą decyzję o obniżeniu stóp o 75 pkt. bazowych, co przerosło najśmielsze oczekiwania analityków. Wówczas przełożyło się to na skokowy spadek wartości polskiego złotego do wszystkich głównych walut. W przeciągu miesiąca dolar podrożał np. o ok. 10%.

Do kolejnej, październikowej obniżki stóp procentowych mogły skłonić RPP najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich, inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 proc. Jednocyfrowa inflacja pojawiła się po raz pierwszy od lutego 2022 roku – podaje polsatnews.pl.

Co to oznacza dla Polaków? Z decyzji RPP ucieszą się głównie kredytobiorcy. Według Jarosława Sadowskiego – głównego analityka Expandera – rata, w przypadku kredytu na 300 tys. spłacanego przez 30 lat i udzielonego w kwietniu 2021 roku, zmniejszy się na skutek decyzji RPP o ok. 50 zł.

REKLAMA

Z kolei Bartosz Turek z HRE Investment Trust podaje, że biorąc przykładowy kredyt na 500 tys. złotych z 2-procentową marżą, zaciągnięty na 25 lat, rata powinna spaść z 3773 zł do 3692 zł – przekazał „Fakt”. W tym wypadku obniżka stóp przyniesie kredytobiorcy oszczędność rzędu 81 zł miesięcznie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA