Kolejne badania nad Rowem Mariańskim. Na dnie znaleziono.. plastik! [WIDEO]
REKLAMA
Doświadczony odkrywca Victor Vescovo pobił rekord: w specjalnej kapsule zanurkował w Rowie Mariańskim na głębokość prawie 11 km. I na dnie znalazł… plastik.
Rów Mariański to jak dotąd najgłębszy znany człowiekowi rów oceaniczny na Ziemi. Rozciąga się w Oceanie Spokojnym na długości ok 2 tys. km. Kilka dni temu rekord najgłębszego zejścia na dno Rowu pobił amerykański nurek Victor Vescovo. W specjalnej kapsule, dzięki której mógł przeżyć panujące w głębinach ciśnienie, zszedł na głębokość 10 tys. 927 metrów – o 11 m głębiej niż jego poprzednik.
Vescovo nurkował w głębinowej łodzi podwodnej o długości 4,6 m i wysokości 3,7 m, zbudowanej budowana przez amerykańską firmę Triton Submarines. Celem było stworzenie statku, który mógłby wykonywać wielokrotne nurkowania w dowolnej części oceanu. Jej rdzeniem jest tytanowy kadłub o grubości 9 cm, w którym mieszczą się dwie osoby. Ekipa Vescovo odkryła po drodze kilka nowych gatunków skorupiaków, na głębokości ok 7 tys. metrów widziała szczetnicę, a na 8 tys. – różowego ślimaka.
REKLAMA
Jeszcze głębiej naukowcy odkryli opakowania z tworzyw sztucznych – plastikowa torebkę i papierki po cukierkach. Zebrane z głębiny próbki skał i żyjących tam zwierząt i mikroorganizmów zostaną przebadane pod kątem obecności w nich plastiku. Zejście zespołu Victora Vescovo to część programu Five Deeps – wypraw w najgłębsze punkty każdego z oceanów świata.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podobne nurkowania odbyły się również w Rowie Puerto Rico (8376 m) w zachodniej i Rowie Sandwichu Południowego w południowej części Atlantyku (7 433 m ) i w Rowie Sundajskim w Oceanie Indyjskim (7 192 m). Na sierpień tego roku planowane jest zejście do Głębi Molloy w Morzu Arktycznym, uważanym za najgłębsze miejsce tego regionu – 5669 m.
Deepest-ever sub dive finds plastic bag
REKLAMA
[tap to expand]https://t.co/YNE9b5aBgG pic.twitter.com/D5s9P72sag
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 13, 2019