Zapora
Fot. Ukraine Front Lines Twitter

Rosyjskie wojska wysadziły zaporę wodną na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce. Władze obwodu chersońskiego na skutek tego ogłosiły ewakuację mieszkańców z powodu zagrożenia zalaniem terenów. Woda ma niebawem osiągnąć poziom krytyczny.

Szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin ogłosił alarmujące zdarzenie w sieci. – Rosyjska armia dokonała kolejnego aktu terroru – wysadziła Kachowską Elektrownię Wodną. Za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny – przekazał.

Prokudin dodał, że do godziny 7:30 woda zalała w całości lub częściowo kilkanaście miejscowości, natomiast w zagrożonej strefie na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim znalazło się aż 16 tysięcy osób.

– Obecnie organizowana jest ewakuacja mieszkańców tych osiedli autobusami do Chersonia, następnie do Mikołajowa, a stamtąd do Chmielnickiego, Odessy, Kropywnyckiego, Kijowa i innych miast – poinformował Prokudin w wywiadzie telewizyjnym.

MSW Ukrainy przekazało, że po wysadzeniu zapory elektrowni w Nowej Kachowce w zagrożonej strefie znajduje się 10 miejscowości. Są to: Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę