Wilki rozszarpały sarnę na osiedlu w Pątnówku
fot. Pixabay

Mieszkańcy alarmują, że to kolejny przypadek, kiedy wygłodniałe wilki grasują w obszarze oddalonym od lasu. Na budowie osiedla domów jednorodzinnych, w miejscowości Pątnówek pod Legnicą, wataha wilków pozostawiła po sobie przerażający widok. Znaleziono tam rozszarpaną sarnę.

To nie mógł być przyjemny widok dla pierwszych osób, które pojawiły się na jednym z osiedli domów jednorodzinnych w Pątnówku, które jest obecnie w budowie. Na ziemi leżały rozszarpane zwłoki sarny, zabitej przez wilki.

Wilki zapuszczają się coraz głębiej w kierunku ludzkich siedlisk. To niepokojący trend, gdyż zwierzęta te potrafią być niebezpieczne. Pod koniec października w Błażkowej doszło do incydentu, w którym wilk zaatakował człowieka! Jak ocenił w rozmowie z „Gazetą Wrocławską” Krzysztof Strynkowski z Fundacji Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki „Fopit-Gobi” – wilki coraz pewniej czują się w pobliżu naszych domów.

Ekspert zaznaczył, że większość wilków schodzi ludziom z drogi – zazwyczaj uciekają po napotkaniu człowieka. Zdarzają się jednak dramatyczne przypadki – tak jak ten z Błażkowej. Jak przypomina „Super Express” – pracującą w lesie rodzinę zaatakował tam rozwścieczony basior. Na szczęście nikt wtedy poważnie nie ucierpiał, ale wcześniej doszło do podobnego zdarzenia z udziałem tego samego osobnika. Wówczas wilk zaatakował psa na przydomowej posesji. Domowy zwierzak został bezlitośnie rozszarpany przez wilka.

Jak się zachować, kiedy spotkamy wilka?

Wilk był jeszcze nie tak dawno gatunkiem łownym. Do 1998 r. na te zwierzęta można było polować. Drastycznie zmniejszająca się populacja wilków, które zostały wypchnięte do najbardziej dziewiczych lasów Polski – tam gdzie były względnie bezpieczne – spowodowała objęcie tego gatunku ochroną. W ciągu ostatnich ponad 20 lat populacja wilków odtworzyła się. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce żyje ok. 2000 wilków. W ostatnich latach zwierzęta te zaczęły jednak niepokojąco blisko podchodzić do ludzkich siedlisk.

Warto zaznaczyć, że spotkanie z wilkiem jest mało prawdopodobne. Gatunek ten z reguły unika kontaktów z ludźmi. Jeśli zdarzy się jednak, że wilk wejdzie nam w drogę (albo my wilkowi), należy głośno dać znać zwierzęciu, że jesteśmy w pobliżu. Czego nie robić, spotykając wilka? Kategorycznie odradza się uciekanie lub nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Później należy spokojnie i powoli oddalić się, cały czas obserwując, co robi zwierzę.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!