Kolejny kraj walczy z epidemią. Denga szybko się rozprzestrzenia

Denga
Fot. Pixabay,com

Argentyna musi się mierzyć z coraz groźniejszym przeciwnikiem, jakim jest denga. W pierwszych 10 tygodniach 2024 roku odnotowano 103 tys. przypadków zachorowania, a szacunkowo mogło ich być nawet 130 tys. Epidemia dotarła nawet już do Europy.

REKLAMA

Media informują, że obecnie Argentyna walczy z największą epidemią w swojej historii. W ubiegłym roku denga zabiła 100 osób, a zakażonych było ponad 134 tys. obywateli. Lekarze twierdzą, że wielu pacjentów nie dostrzega objawów, dlatego przypadków może być więcej.

Dengę odnotowano również w Europie

Z danych przekazanych przez Onet wynika, że w sezonie 2023/2024 odnotowano ponad 151 tys. zachorowań na dengę, która odebrała życie 106 osobom. Tylko w ubiegłym tygodniu z kolei potwierdzono 23,7 tys. nowych infekcji, co wskazuje na jej szybki rozwój.

REKLAMA

Problem dotyczy coraz większego obszaru kraju. Odnotowano ją już m.in. w Buenos Aires, a także prowincjach Entre Rios, Santa Fe i Cordoba. Aktualnie w całyj Argentynie jest o 200 proc. przypadków więcej niż na tym samym etapie poprzedniego roku.

Radio Zet z kolei przekazało, że denga jest także w Europie. Pojedyncze przypadki pod koniec 2023 roku pojawiły się we Włoszech czy Francji. – Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do obrotu szczepionkę przeciwko gorączce Denga. Wskazania do jej podania obejmują osoby przebywające na terenach endemicznego występowania choroby, w wieku od 9 do 45 lat z udokumentowanym wcześniejszym zakażeniem wirusem dengi – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

REKLAMA

Podziel się: