fot. Twitter | @RafalOlejnikPL

Jak poinformował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych – Stanisław Żaryn – doszło do zatrzymania kolejnego obcego szpiega na terenie Polski. Podejrzany jest obywatelem Rosji, ale przez 18 lat mieszkał w Polsce.

Aresztowania dokonała Żandarmeria wojskowa na podstawie materiału dowodowego, zebranego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Mężczyzna miał pozyskiwać informacje na temat gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO. Zatrzymany trafił do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego – podaje „Polsat News”.

„Kolejny szpieg zatrzymany! #SKW zidentyfikowała obywatela Rosji prowadzącego działania wywiadowcze na szkodę RP. Mężczyzna został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową i usłyszał zarzuty” – napisał Żaryn na Twitterze.

Według informacji, ujawnionych przez służby, zatrzymany to obywatel Rosji. Mężczyzna zamieszkiwał jednak nasz kraj aż od 18 lat. Na terenie Polski prowadził działalność gospodarczą.

W czasie śledztwa zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, które jest teraz poddawany analizom. Sąd – na wniosek prokuratury – zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego.

Białoruscy szpiedzy wpadli w Poznaniu

W zeszłym tygodniu – 4 kwietnia – w Poznaniu doszło do zatrzymania dwóch obywateli Białorusi. Operację także nadzorowała Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a zatrzymania dokonała Żandarmeria Wojskowa. Na podstawie dowodów, zebranych przez SKW, zatrzymani Białorusini są podejrzani o pracę na rzecz białoruskich służb specjalnych na terenie Polski.

Mężczyźni zajmowali się w Polsce pozyskiwaniem informacji o obiektach strategicznych – kluczowych dla obronności RP.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę