Komendant hufca ZHP z Łowicza wyjaśnia w sieci „Co to jest pedał” i czy Żydzi są winni

REKLAMA

Osobliwe żarty ma jak się okazuje komendant hufca ZHP w Łowiczu Michał Kordecki. Treść jego postów to np.: „Co to jest pedał? To coś, co musi być mocno naciskane butem”. Rodzice harcerzy się skarżą.

Doświadczony harcerz atakuje też osoby z życia publicznego. „Żałosny staruszek” i „gnojek” to Lech Wałęsa, a Żydzi nie byli „niewinną ofiarą zbrodni”. Komendant uważa też za „boski” żart, o tym, że będzie trzecia płeć dzięki Niemcom – ma wulgarną nazwę.

REKLAMA

Jak donosi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, wśród publicznych wypowiedzi mężczyzny można znaleźć wulgaryzmy, wyzywanie swoich harcerzy od głupków, a także znieważanie m. in. Janiny Ochojskiej i kolejne rasistowskie i homofobiczne treści.

Moderatorzy facebookowego profilu Ośrodka napisali: „Kto publicznie wygłasza tak nienawistne słowa, nie powinien pracować z dziećmi. Tak samo jak nie chcielibyśmy, by komendant palił papierosy i pił wódkę w obecności dzieci. Jeśli ktoś taki może pełnić funkcję komendanta hufca, to znaczy, że harcerstwo za nic ma swoje własne zasady.” Zamierzają interweniować w Komendzie Głównej ZHP.

Komendant z kolei rozmawiając z dziennikarzami z „Wyborczej” uważa, że żart o pedale dotyczy części roweru, ale mówi, też, że rzeczywiście może być pojmowany dwojako. „To było głupie. Przepraszam” – mówi, a wulgarność składa na kark wieku. Ma już 45 lat, więc czasami może chyba zabluźnić.

REKLAMA

Zdaniem Kordeckiego dzieci powinny mieć zakaz dostępu do mediów społecznościowych. Tym samym nie będzie zagrożenia złym wpływem kontrowersyjnych treści. Zaznacza też, że w swoich internetowych wypowiedziach nie występuje jako przedstawiciel harcerstwa – nie publikuje postów w imieniu organizacji. „Nie pytam o poglądy, orientację polityczną, seksualną, religijną. To sprawy, które nie dotyczą meritum naszych relacji. Nie są indoktrynowani czy uczeni nienawiści. Wręcz przeciwnie” – wyjaśnia dziennikarzom. Deklaruje też, że niczyich uczuć tymi wypowiedziami nie chciał urazić.