Koniecznie to usuń w lipcu. Cukinia lepiej obrodzi

cukinia
fot. Pixabay

Jeśli posadziłeś cukinię, powinieneś o nią zadbać. Bez wody nie urośnie, więc regularnie ją podlewaj i doglądaj. Chociaż roślina ma niewiele potrzeb, to w fazie intensywnego wzrostu, warto ją wspomóc. To klucz do uzyskania ponadprzeciętnych zbiorów. W lipcu nie zapomnij wykonać jednej ważnej czynności. O co dokładnie chodzi? Za chwilę wszystko będzie dla ciebie jasne.

REKLAMA

W lipcu cukinia wkracza w kluczową fazę rozwoju. Zaczyna się coraz bardziej rozrastać, wydawać kwiaty i owoce, więc pomoc jest jej jeszcze bardziej potrzebna. Wypielęgnowana potrafi wydać nawet kilkanaście kilogramów warzyw z 1 sadzonki.

W tym miesiącu pamiętaj o nawadnianiu, dokarmianiu, opryskach i jeszcze jednej kluczowej czynności.

REKLAMA

Cukinia preferuje w miarę wilgotną glebę, ale w lipcu potrzebuje wody najwięcej, bo jej owoce rosną (zawierają ok. 90% wody). Na pojedynczy krzak przeznacz ok. 2 litry wody. Nie skrapiaj łodyg i liści. Dokarmiaj krzaczek co 10-14 dni. Stosuj odżywki naturalne w formie płynnej (np. biohumus). Natomiast opryski zabezpieczą roślinę przed chorobami i szkodnikami np. mączniakiem prawdziwym.

Usuwaj liście cukinii

Cukinia wypuszcza spore liście, które stanowią niepotrzebny cień. Można je pociąć lub zupełnie oberwać, jednak jest jedno „ale”. Chore, uszkodzone liście usuń bez obaw. Ścinaj je tak, by do okrągłej i pustej w środku łodygi nie docierała woda. Usuwaj liście stopniowo, a nie naraz, bo to zbyt duży szok dla rośliny. Zdrowe liście pozostaw na miejscu.

Gdy warzywa osiągną odpowiednią wielkość, obrywaj je, by zwolnić miejsce na nowe. Nie trzymaj starych i przejrzałych okazów, bo następne nie będą rosły zbyt żwawo, a energia – zamiast do młodych owoców – dotrze do starych.

REKLAMA

Udostępnij: