Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano pocisk balistyczny nieustalonego rodzaju, który pokonał 930 km i spadł do Morza Japońskiego, w strefie ekonomicznej Japonii – poinformowało dowództwo armii Korei Południowej.

Pocisk wystrzelono z poligonu w prowincji Phyongan, położonego w odległości ok. 100 km na północny zachód od stolicy Korei Północnej – informuje południowokoreański sztab generalny.

Rząd Japonii oświadczył, że po 40 minutach lotu pocisk prawdopodobnie spadł do Morza Japońskiego w Wyłącznej Japońskiej Strefie Ekonomicznej.

Tokio wyraziło stanowczy protest wobec tej próby, która – jak podkreślono – była jawnym naruszeniem rezolucji ONZ.

Ambasador Chin w ONZ Liu Jieyi ostrzegł w poniedziałek, że dalsza eskalacja napięć wokół Korei Północnej grozi wymknięciem się spod kontroli, co „mogłoby mieć katastrofalne następstwa”.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump rozmawiał na temat Korei Północnej z przywódcami Japonii i Chin. Wyrażono wówczas zdecydowany sprzeciw wobec północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych i rakietowych, a Trump zapowiadał, że ma „solidny plan działań” wobec Pjongjangu.

Źródło: tvp.info


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę