Koszmarne dane! Polacy oszczędzają już nawet na tym, żeby przeżyć

Polacy oszczędzają już nawet na jedzeniu. Sondaż
fot. Pixabay

Inflacja daje się Polakom we znaki. Drożyzna powoduje, że nawet jeśli zarabiamy tyle samo, siłą rzeczy wydajemy więcej, a więc – tym samym – ubożejemy. Większe wydatki wymuszają rezygnację z niektórych zakupów. Pół biedy, jeżeli oznaczałoby to rezygnację ze swoich małych luksusów – problem w tym, że przytłaczająca większość Polaków oszczędza już nawet na jedzeniu! Według sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu” to aż 77 proc. obywateli.

REKLAMA

Drożyzna drenuje kieszenie Polaków w takim stopniu, że są zmuszeni oszczędzać nawet na tych najbardziej podstawowych potrzebach. Inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc., niebezpiecznie zbliżając się do poziomu 20 proc. Ale pomiar skali drożyzny przez ustalony w GUS koszyk produktów nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością. Rzeczywistość jest taka, że ceny np. oleju i mięsa są o 100 proc. wyższe, niż w zeszłym roku – podaje „Super Express”. Dotyczy to także wielu innych, podstawowych produktów żywnościowych. Warto dodać także, że w przypadku żywności obowiązuje zerowa stawka VAT. O wiele gorzej mogłoby być, jeśli podatek od produktów i usług byłby w przypadku jedzenia na tym samym poziomie.

Polacy oszczędzają na jedzeniu, żeby przetrwać kryzys. To aż 78 proc. mieszkańców naszego kraju

„SE” powtórzyło sondaż z kwietnia, kiedy z ankiety Instytutu Pollster wyniknęło, że aż 58 proc. Polaków oszczędza na żywności. O to samo zapytano w listopadzie. Okazało się, że jest jeszcze gorzej. Teraz odsetek ten wzrósł do poziom 78 proc. Nie wiadomo tylko, w jaki sposób Polacy oszczędzają na jedzeniu – kupują tańsze, gorszej jakości jedzenie, czy zwyczajnie kupują mniej?

REKLAMA

„Sytuacja gospodarstw domowych się pogarsza. Nie wiemy jednak, czy Polacy kupują tańszą i gorszej jakości żywność, czy kupują mniej jedzenia. Zapewne jest i tak, i tak, ale nie wiemy, w jakich proporcjach” – mówi prof. Ryszard Bugaj, cytowany przez „SE”. „Dobrze, że rząd przedłużył zerową stawkę VAT na żywność, bo ceny żywności, przynajmniej tej podstawowej, powinny być chronione.”

Sondaż Instytutu Pollster został przeprowadzony w dniach od 25 do 27 listopada na reprezentatywnej próbie 1057 dorosłych obywateli Polski.

REKLAMA

Udostępnij: