Kto przejmie partię po Jarosławie Kaczyńskim. Polacy wskazali następcę
fot. Silar | CC BY-SA 3.0

Nie ulega wątpliwości, że Jarosław Kaczyński wciąż niepodzielnie rządzi PiS-em i na razie nic nie wskazuje na to, że ktokolwiek mógłby zagrozić jego pozycji. Prezes ma już jednak swoje lata, a ponadto pojawiają się spekulacje, dotyczące jego stanu zdrowia. Te zaś prowokują kolejne – niektórzy zastanawiają się, kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego w funkcji prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wśród Polaków najpopularniejsze jest to nazwisko…

Jarosław Kaczyński od lat niepodzielnie sprawuje funkcję prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Choć do emerytury mu niespieszno, pojawia się coraz więcej spekulacji, dotyczących jego stanu zdrowia. Jego ewentualne pogorszenie mogłoby spowodować, że Kaczyński musiałby przekazać stery partii komuś innemu. Kto mógłby zająć jego miejsce?

Nie da się tego stwierdzić z uwagi na styl władzy Kaczyńskiego – jest on, a potem długo, długo nikt. Nie wiadomo również, czy prezes namaścił swojego „awaryjnego” następcę. Jak donosi „Wirtualna Polska” – pracownia United Surveys zapytała więc Polaków, kogo widzieliby na miejscu Jarosława Kaczyńskiego.

Czy Jarosław Kaczyński namaścił następcę? Kto mógłby zastąpić prezesa i pokierować PiS-em?

Najwięcej respondentów wskazało obecnie urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego (21 proc.). Choć wynik tej jest stosunkowo niski, szef Rady Ministrów zdobył druzgocącą przewagę nad ewentualnymi konkurentami. Drugi jest Andrzej Duda, którego jako następcę Kaczyńskiego wskazuje 11,3 proc. badanych – nieco więcej, niż połowa tych, którzy wskazali Morawieckiego.

Polacy wskazywali jeszcze na nazwiska Elżbiety Witek (6,3 proc.), Beaty Szydło (5,9 proc.), Mariusza Błaszczaka (3,2 proc.), Adama Bielana (1,3 proc.) i Jacka Sasina (0,7 proc.).

Co zaskakujące, aż 47,2 proc. badanych nie wskazało żadnego nazwiska! Oznacza to, że prawie połowa wyborców nie wyobraża sobie PiS-u bez Kaczyńskiego.

United Surveys sporządziło jeszcze jedną wersję badania, w której odseparowało głosy sympatyków PiS od sympatyków opozycji. Wśród sympatyków PiS największe poparcie, jako następca Kaczyńskiego, ma Mateusz Morawiecki (47 proc. głosów), a drugi jest Mariusz Błaszczak (10 proc.). Z dużo mniejszą przychylnością na Morawieckiego patrzą wyborcy opozycji, którzy na stanowisku prezesa PiS chętniej zobaczyliby Andrzeja Dudę (17 proc.). Wśród nich Morawiecki był dopiero drugi z 13 proc. poparciem, a podium zamknęła Beata Szydło, na którą wskazało 7 proc. badanych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę