Kuchciński: Działałem zgodnie z prawem!

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w poniedziałek na konferencji prasowej powiedział, że duża liczba lotów samolotami była wynikiem „przyjętego modelu pracy”. W oświadczeniu wskazał odbycie 23 lotów z rodziną. Zaznaczył jednak, że jako Marszałek Sejmu ma prawo korzystać z rządowych samolotów, a o liście osób na pokładzie decyduje organizator lotu.

– Olbrzymia aktywność legislacyjna Sejmu wymaga uczestnictwa obywateli w procesie tworzenia prawa – wyjaśniał Kuchciński, tłumacząc, że konieczność przemieszczania się z miejsca na miejsce wymagało użycia szybkich środków transportu – stąd liczne loty rządowymi samolotami.

Czytaj także:  Zgorzelski: Będę rekomendował opuszczenie przez PSL opozycyjnej większości w Senacie

Kuchciński dodał także, że jako marszałek Sejmu ma prawo korzystać z rządowych pojazdów, jeśli bierze udział w oficjalnych uroczystościach. Co więcej, o statusie ważności misji decyduje nie Marszałek, lecz komendant Służby Ochrony Państwa. Wskazał także, że do tej pory nie istniały przepisy regulujące, kto może pojawić się na pokładzie rządowej maszyny, a listę osób zatwierdzał organizator lotu.

Czytaj także:  Łukasz Szumowski zakażony koronawirusem

Marek Kuchciński na konferencji  prasowej odniósł się także do lotu jego bliskich rządowymi samolotami. Marszałek Sejmu oświadczył, że odbyły się 23 takie loty, przy czym tylko w jednym przypadku Kuchcińskiego nie było na pokładzie. Tłumaczył, że samolot i tak musiał wrócić z Rzeszowa do Warszawy, a samotny lot jego żony odbył się dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód. Według marszałka obecność jego rodziny w żaden sposób nie podwyższała kosztów lotu.

Czytaj także:  Znowu wiele zakażeń w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

– Pragnę wszystkich, którzy poczuli się urażeni, przeprosić – powiedział Kuchciński, dodając po chwili, że działał zgodnie z prawem. Poinformował też, że wpłacił już 15 tys. zł na cele charytatywne w zamian za skorzystanie z maszyny przez członków jego rodziny oraz 28 tys. zł na fundusz modernizacji Sił Zbrojnych.

Po przeczytaniu oświadczenia konferencja się zakończyła, a dziennikarze nie mogli zadawać pytań.

Komentarze