REKLAMA

rybik cukrowy
fot. screen Youtube / Perry Henderson MBA

Rybiki cukrowe najczęściej jako swoje lokum wybierają nasze łazienki. W dzień trudno je namierzyć wzrokiem, ale w nocy, gdy zapalimy światło w pomieszczeniu, możemy dostrzec wijące się robaczki. Trzeba przyznać, że wyglądają paskudnie. Na szczęście srebrzyki można wypędzić z mieszkania i to prostymi metodami. Ale najpierw należałoby zlokalizować ich gniazdo, tylko jak? Poznaj skuteczne domowe patenty.

REKLAMA

Jak wykryć gniazdo srebrzyków?

Robaczki żyją w ukryciu – gromadzą się w niewielkich i trudno dostępnych zakamarkach. Opuszczają je tylko wtedy, gdy wychodzą na żer, a później ponownie kamuflują się przed ludźmi.

Jeśli chcesz zlokalizować siedlisko tych szkodników, sprawdź wszelkie zakątki w łazience, zwłaszcza te w wilgotnych obszarach. Rybiki najczęściej bytują między kafelkami, skrywają się pod tapetą czy wykładziną, preferują zawilgocone szmatki. Tam musisz ich szukać. Jeżeli masz całą plagę robaczków w pomieszczeniu, powinieneś porozmieszczać w rozmaitych miejscach specjalne przynęty. Połóż je nieopodal gniazd, a szybko pozbędziesz się kłopotliwych lokatorów.

REKLAMA

Po rybikach cukrowych nie będzie śladu. Pozbądź się ich domowymi metodami

Kupne preparaty do zwalczania srebrzyków mają zazwyczaj postać spreju, pyłu czy pułapek klejowych. Lecz tego typu środki mogą być groźne dla dzieci bądź zwierząt domowych. Na szczęście robaczków można się także pozbyć bezpieczniejszymi sposobami. Uwielbiają one słodkości i trwonią od ostrych zapachów. Jakie metody na owady warto wypróbować?

Boraks i cukier puder
Połącz oba składniki w proporcji 1:2, a uzyskany środek rozsyp na kawałkach tektury i rozlokuj je w miejscach bytowania srebrzyków (zostaw na noc). Borax bez problemu znajdziesz w pobliskiej aptece, a dla rybików jest to trutka, której skosztują, a potem przetransportują ją do swoich gniazd.

REKLAMA

Zasadzka ze słoików
Słoiki (kilka sztuk) obklej na zewnętrznej stronie chropowatą taśmą, a do naczynia wrzuć odrobinę cukru lub skrawek chleba. Dzięki taśmie owady płynnie wkroczą do środka pojemnika, skąd nie będą mogły potem wyjść – uniemożliwi im to wewnętrzna gładka strona.

Mocne aromaty
Dla srebrzyków ostre zapachy są nie do zniesienia. W szczególności nie tolerują goździków, lawendy, cynamonu, cytryny i liści laurowych. Powinieneś wziąć to pod uwagę i skropić wybranym olejkiem zapachowym każdy zakamarek w łazience. Możesz też wsypać do naczynek ostre przyprawy. Robaki nie znoszą również woni octu. Podgrzej lekko ten produkt wraz z gałązką rozmarynu, a rybiki cukrowe uciekną w popłochu.

Jeśli nie chcesz mieć srebrzyków w mieszkaniu, zlikwiduj wszystkie szpary, przez które stworzenia mogą się przemykać do środka albo się w nich namnażać.

REKLAMA