Сергей Васильевич Дейнеко | CC BY 4.0

Pomysłowy Ukrainiec chciał uciec z Ukrainy „kupując” sobie jedno dodatkowe dziecko. Oczywiście nie kupił dziecka fizycznie, ale pozyskał sfałszowany akt urodzenia. 43-latek miał już dwójkę dzieci, ale obowiązek pozostania w kraju dla mężczyzn w wieku 18-60 lat nie dotyczy tylko ojców z co najmniej trójką potomstwa.

Jak podaje portal „o2” – mieszkaniec obwodu lwowskiego na Ukrainie zapłacił 1000 dolarów amerykańskich za fałszywy akt urodzenia dziecka, z pomocą którego usiłował uciec z Ukrainy. Obecnie – jak dobrze wiadomo – kraj ten jest objęty konfliktem zbrojnym, a prawo zabrania opuszczania Ukrainy mężczyznom w wieku od 18 do 60 roku życia. Wyjątkiem są objęci m.in. ojcowie z rodzin wielodzietnych – którzy mają trójkę lub więcej dzieci. Z tej furtki chciał skorzystać oszust.

43-latek chciał zwiać z Ukrainy. Pogranicznicy wyczuli podstęp

Nie zajechał zbyt daleko. Szwindel został wykryty już na granicy polsko-ukraińskiej, w punkcie kontrolnym w Szegyni. Mężczyzna podszedł do okienka ukraińskiej straży granicznej i powiedział, że chce wyjechać do Polski, żeby zobaczyć się z dziećmi. 43-latek zadeklarował, że ma trójkę dzieci, co teoretycznie powinno otworzyć mu drogę wjazdu na teren Rzeczypospolitej. Przekazał strażnikom trzy akty urodzenia.

Pogranicznicy szybko zorientowali się jednak, że jeden z dokumentów to fałszywka! Nie trzeba było długo czekać, aż przyzna się do tego sam mężczyzna. Zdradził, że ma tylko dwójkę dzieci, a trzeci akt zgonu kupił za 1000 dolarów za pośrednictwem specjalnych kanałów w komunikatorze Telegram.

„Strażnicy graniczni przekazali ‘wielodzietnego tatę’ w ręce policji” – podała służba prasowa Zachodniego Oddziału Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, cytowana przez „o2”.

Do Polski trafiają tylko kobiety i dzieci z Ukrainy? Granicę przekroczyło do tej pory prawie pół miliona Ukraińców!

Na dzień po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę, 25 lutego wprowadzono prawo, zakazujące wyjazdu z Ukrainy mężczyznom w wieku od 18 do 60 roku życia. Wydawałoby się, iż oznacza to, że do Polski trafiła garstka mężczyzn z ogromną przewagą kobiet i dzieci. To drugie jest prawdą, znacznie więcej kobiet i dzieci przedostało się do Polski od momentu rozpoczęcia wojny. Natomiast od 24 lutego do 7 czerwca z Ukrainy do naszego kraju przyjechało także 432 tys. mężczyzn w wieku 18-60! Jak to możliwe?

Otóż od reguły są wyjątki. Z zakazu zwolnieni są samotni ojcowie, ojcowie trójki lub więcej dzieci oraz niepełnosprawni. Obowiązkowi pozostania na Ukrainie nie podlegają także studenci zagranicznych uczelni, kierowcy transportów humanitarnych oraz mężczyźni, którzy posiadają stały pobyt poza granicami Ukrainy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę