Kupując poinsecję, zwróć uwagę na 1 szczegół. Wtedy roślina postoi dłużej

gwiazda betlejemska
fot. Pixabay

Niekwestionowaną królową świątecznego stołu jest gwiazda betlejemska. Roślina ładnie dekoruje mieszkanie, ale po zakupie, należy zapewnić jej optymalne warunki. Jak więc zatroszczyć się o poinsecję?

REKLAMA

Gwiazdę betlejemską przywieziono do Europy z Meksyku i Gwatemali. W tych krajach roślina występuje w formie krzewu, który dorasta nawet do 3 metrów.

Jak zadbać o poinsecję po zakupie?

Warto wiedzieć, że roślina jest bardzo podatna na zmiany temperatur. Nie lubi zimna i mrozu, z tego powodu trzeba na nią bardzo uważać, gdyż podróż ze sklepu do domu może okazać dla niej zdradliwa. Aby poinsecja zachowała wszystkie kwiaty i liście, poproś handlarza, aby zawinął ją w zabezpieczającą warstwę papieru albo inny materiał ochronny. Świąteczny kwiat będzie w mniejszym stopniu narażony na szok termiczny. Po zakupie, w domu nie należy zdejmować natychmiast papieru. Gwiazda betlejemska powinna dostosować się do nowych warunków. Nie warto kupować rośliny, która jest wystawiana na zewnątrz (chodnik, stragan), ponieważ po ulokowaniu w ciepłym pokoju będzie tracić liście.

Gdzie trzymać poinsecję w domu?

Nie należy umieszczać donicy obok grzejnika oraz w miejscu, gdzie jest przeciąg (np. na parapecie z nieszczelnymi oknami). Pamiętaj o tym, gdy będziesz chciał otworzyć okno. Poinsecję najlepiej postaw w miejscu z rozproszonym światłem i temperaturą oscylującą w przedziale 18-22°C. Jeżeli temperatura będzie się zwiększać, wtedy gwiazda betlejemska będzie gubić liście.

REKLAMA

Jak podlewać poinsecję?

Roślina nie lubi nadmiaru wody i przesuszenia, najlepiej rozwija się na ziemi nieznacznie wilgotnej. Warto podlewać ją wodą co drugi dzień (niewielkimi porcjami). Gdy w podstawce zbierze się zbyt dużo płynu, trzeba go szybko wylać.

Co zrobić, gdy roślina przekwitnie?

Roślina zacznie tracić liście już w styczniu lub lutym. Nie należy jej jednak wyrzucać. Warto przyciąć pędy (nie więcej niż 20 cm) i na około 4-6 tygodni trzymać ją w lokalu, gdzie panuje temperatura ok. 15°C. Wtedy kwiat nie powinien być nawożony ani podlewany. Po tym czasie trzeba go przesadzić i umieścić w pierwotnym miejscu, aby mógł znów zakwitnąć.

Podziel się: