gwiazda betlejemska
fot. Pixabay

Niekwestionowaną królową świątecznego stołu jest gwiazda betlejemska. Roślina ładnie dekoruje mieszkanie, ale po zakupie, należy zapewnić jej optymalne warunki. Jak więc zatroszczyć się o poinsecję?

Gwiazdę betlejemską przywieziono do Europy z Meksyku i Gwatemali. W tych krajach roślina występuje w formie krzewu, który dorasta nawet do 3 metrów.

Jak zadbać o poinsecję po zakupie?

Warto wiedzieć, że roślina jest bardzo podatna na zmiany temperatur. Nie lubi zimna i mrozu, z tego powodu trzeba na nią bardzo uważać, gdyż podróż ze sklepu do domu może okazać dla niej zdradliwa. Aby poinsecja zachowała wszystkie kwiaty i liście, poproś handlarza, aby zawinął ją w zabezpieczającą warstwę papieru albo inny materiał ochronny. Świąteczny kwiat będzie w mniejszym stopniu narażony na szok termiczny. Po zakupie, w domu nie należy zdejmować natychmiast papieru. Gwiazda betlejemska powinna dostosować się do nowych warunków. Nie warto kupować rośliny, która jest wystawiana na zewnątrz (chodnik, stragan), ponieważ po ulokowaniu w ciepłym pokoju będzie tracić liście.

Gdzie trzymać poinsecję w domu?

Nie należy umieszczać donicy obok grzejnika oraz w miejscu, gdzie jest przeciąg (np. na parapecie z nieszczelnymi oknami). Pamiętaj o tym, gdy będziesz chciał otworzyć okno. Poinsecję najlepiej postaw w miejscu z rozproszonym światłem i temperaturą oscylującą w przedziale 18-22°C. Jeżeli temperatura będzie się zwiększać, wtedy gwiazda betlejemska będzie gubić liście.

Jak podlewać poinsecję?

Roślina nie lubi nadmiaru wody i przesuszenia, najlepiej rozwija się na ziemi nieznacznie wilgotnej. Warto podlewać ją wodą co drugi dzień (niewielkimi porcjami). Gdy w podstawce zbierze się zbyt dużo płynu, trzeba go szybko wylać.

Co zrobić, gdy roślina przekwitnie?

Roślina zacznie tracić liście już w styczniu lub lutym. Nie należy jej jednak wyrzucać. Warto przyciąć pędy (nie więcej niż 20 cm) i na około 4-6 tygodni trzymać ją w lokalu, gdzie panuje temperatura ok. 15°C. Wtedy kwiat nie powinien być nawożony ani podlewany. Po tym czasie trzeba go przesadzić i umieścić w pierwotnym miejscu, aby mógł znów zakwitnąć.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę