Laminowanie włosów w domu krok po kroku

laminowanie włosów

Laminowanie to w ostatnim czasie bardzo popularny trend wśród włosomaniaczek. Zabieg ten jest przeznaczony dla włosów zniszczonych koloryzacją, rozjaśnianiem lub częstą stylizacją związaną z działaniem wysokiej temperatury i ma zadanie przywrócić im utraconą siłę oraz blask. Dowiedz się, na czym dokładnie polega laminowanie i czy można przeprowadzić je skutecznie również w domu.

Na czym polega laminowanie włosów?

Laminacja włosów to nic innego jak pokrycie ich preparatem odżywczym, który z pomocą ciepła wnika głęboko w ich strukturę. Zawarte w kosmetyku liczne substancje aktywne mają za zadanie wspomagać regenerację zniszczonych kosmyków, a ich działanie polega przede wszystkim na całkowitym domknięciu łusek, aby stworzyły jednolitą całość. Dzięki temu zabiegowi pasma na całej długości zostają pokryte powłoką ochronną – na ich powierzchni tworzy się bowiem warstwa, która zabezpiecza przed uszkodzeniami, wysoką temperaturą i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Laminowanie przyniesie korzyści zarówno posiadaczkom prostych i cienkich, jak i kręconych, puszących się włosów. Mogą je stosować kobiety, które regularnie farbują kosmyki, ale także te stawiające na naturalność. Po wykonaniu zabiegu każde pukle wydają się grubsze i gęstsze, a ponadto gładkie, miękkie i błyszczące. Dodatkowo bardzo dobrze się rozczesują, nie plączą się, są sypkie i elastyczne. Laminacja szczególnie korzystnie powinna wpłynąć na suche pasma, które staną się bardziej aksamitne i przyjemne w dotyku.

Laminacja włosów w domu – wszystkie etapy

W salonach fryzjerskich laminowanie włosów przeprowadza się za pomocą keratyny, która zamyka łuski włosów i buduje ich warstwę ochronną. Z kolei podczas domowego zabiegu z powodzeniem można wykorzystać żelatynę – zbudowaną z kolagenu substancję, która po nałożeniu działa podobnie do keratyny, a dodatkowo zmiękcza i dodaje blasku zniszczonym oraz matowym kosmykom. Żelatyna na włosy podczas domowej laminacji powinna być stosowana w następujący sposób:

  1. Przed przystąpieniem do laminowania umyj włosy szamponem ochronnym. Następnie dokładnie go spłucz i delikatnie osusz pasma ręcznikiem.
  2. Zagotuj w czajniku wodę. Do szklanki wsyp jedną łyżkę żelatyny i dolej 3 łyżki gorącej wody. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia produktu.
  3. Do rozpuszczonej żelatyny dodaj łyżkę wybranej maski lub odżywki do włosów, najlepiej o działaniu nawilżającym. Wszystko wymieszaj i tak przygotowaną mieszankę nakładaj na każdy kosmyk, dokładnie wcierając.
  4. Owiń włosy folią lub nałóż na nie czepek. Następnie owiń głowę ręcznikiem. Zadbaj o to, aby przez cały czas włosy były trzymane w cieple.
  5. Po upływie 30-40 minut dokładnie zmyj preparat ciepłą wodą.

Jeśli do domowego zabiegu nie chcesz używać żelatyny, z powodzeniem może zastąpić ją galaretka na włosy. Ma ona podobne właściwości, a dodatkowo świetnie rozprowadza się na pasmach, ułatwia ich ułożenie oraz stylizację. Posiada również gładką, żelową konsystencję i przyjemny, owocowy zapach. Bogaty wybór tego typu produktów znajdziesz na stronie internetowej https://makeup.pl/.

Czy istnieją przeciwwskazania do laminowania?

Laminowaniu można poddawać włosy o każdej porowatości, trzeba jednak liczyć się z tym, że na różnych typach kosmyków efekt może być nieco inny. W przypadku pasm o wysokiej porowatości oraz bardzo zniszczonych laminacja może prowadzić do ich przeproteinowania (czyli pogorszenia kondycji oraz pogłębienia suchości, szorstkości i łamliwości w wyniku dostarczania zbyt dużej ilości protein). Dlatego bardzo istotne jest, aby nie wykonywać tego zabiegu częściej niż co 2-3 tygodnie, a w międzyczasie zadbać o jak najlepszą pielęgnację pukli na co dzień.