Liście pomidorów żółkną? Zastosuj ten środek, a szybko odżyją

żółte liście pomidorów
fot. screen Youtube / Mac Paverick

Z każdym rokiem właścicieli przydomowych warzywników przybywa. Lecz uprawa warzyw w ogrodzie to wcale nie taka prosta sprawa z uwagi na niestałe warunki pogodowe, które wpływają na stan roślin i ilość plonów. Podpowiadamy, jakim środkiem pryskać pomidory, kiedy ich liście stają się żółte.

REKLAMA

Przyczyny żółknięcia liści pomidorów

Gdy liście żółkną, to najprawdopodobniej pomidory chorują. Niestety w takiej sytuacji na podjęcie jakichkolwiek działań profilaktycznych jest już za późno i trzeba prędko przystąpić do „reanimacji” krzaczków. W uprawie pomidorów kluczowe jest nawadnianie (nie wolno ich przelewać).

Trzeba zatem systematycznie oceniać stopień wilgoci ziemi. Pomidory najlepiej podlewać rano bądź wieczorem, gdy temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka. Jeśli liście stają się żółte, to oznacza, że warzywa były długotrwale narażone na kontakt z wilgocią i dopadła je choroba lub mają deficyt najważniejszych substancji mineralnych.

Wówczas warto zastosować nawóz zasobny w azot, który ożywi rośliny i zabezpieczy je przed wtórnym obumieraniem. Z pomidorami często jest tak, że za szybko przyswajają obecne w ziemi minerały, wskutek czego po jakimś czasie nie mają już z czego ich pobierać.

Główną przyczyną żółknięcia liści jest fuzarioza

Fuzariozę u pomidorów wywołuje wilgoć. W przebiegu tej choroby następuje sukcesywne usychanie liści i erozja korzeni. Chorobę powoduje grzyb o nazwie Fusarium, który rozmnaża się w roślinie. Niestety nie można się go pozbyć, bo znajduje się on w ziemi. Jednak można poskromić jego rozkwit przed założeniem hodowli przy pomocy środków zawierających grzyby antagonistyczne. Wyłącznie ta metoda może zabezpieczyć sadzonki na kolejny sezon.

REKLAMA

Co zastosować do pryskania pomidorów, gdy ich liście żółkną?

Oczywiście możesz sięgnąć po gotowe specyfiki ze sklepu, ale my jesteśmy zwolennikami naturalnych rozwiązań. Tani i równie skuteczny oprysk stworzysz własnoręcznie w domu. Do garnka wrzuć 2 torebki czarnej herbaty, 1 łyżkę goździków i skórkę z 1 cebuli, a potem zalej wszystko 300 ml wody i gotuj przez kwadrans. Teraz przecedź i rozcieńcz mieszankę (proporcje 1:3). Środek jest gotowy do użycia – aplikuj go na pomidory raz w miesiącu.

Czytaj też: Ten produkt za grosze czyni cuda. Anturium rośnie po nim jak szalone

Podziel się: