lodówka ma ciepłe boki
fot. screen Youtube / Siemens Home UAE

Czy ciepłe boki lodówki to powód do niepokoju? Wielu ludzi nie ma pojęcia, skąd się biorą i przez to pojawiają się podejrzenia, że sprzęt jest uszkodzony. Dziś dowiecie się, czy rzeczywiście jest się o co martwić.

Dlaczego lodówka ma ciepłe boki?

Mechanizm działania tego urządzenia polega na przesyłaniu ciepła z wewnętrznej jego wnęki na zewnątrz. Stąd też lekko ciepłe boki lodówki to nic strasznego. Lecz, gdy są wręcz gorące w dotyku, to może być sygnał, że z chłodziarką jest coś nie tak. Bez obaw, w wielu sytuacjach (ale nie zawsze) pomogą drobne korekty, które rozwiążą ten problem.

Skąd się biorą ciepłe lub wręcz gorące boki lodówki?

Gdy dotkniemy boki lodówki, powinniśmy spodziewać się odrobiny ciepła. Natomiast, gdy będą one gorące, to może oznaczać, że z urządzeniem dzieje się coś niedobrego. Oto potencjalne przyczyny.

Brak przerwy wentylacyjnej dookoła lodówki

Urządzenie potrzebuje 10 cm wolnej przestrzeni wentylacyjnej u góry i około 5 cm po bokach oraz z tyłu, aby cyrkulacja ciepła była wydajna. Jeżeli lodówka nie ma takiej przestrzeni, ciepło, które pochodzi ze skraplacza, może odbiegać od ściany, prowadząc do nagłego wzrostu temperatury otoczenia z każdej strony chłodziarki. W efekcie urządzenie pracuje ciężej, niż powinno.

Zanieczyszczone cewki skraplacza

Jeśli lodówka nie będzie należycie konserwowana, zabrudzenia z biegiem czasu zaczną gromadzić się na cewkach skraplacza. Ta warstewka brudu zaburzy odpowiednie rozpraszanie ciepła. Aby wykryć problem, trzeba sprawdzić wentylator skraplacza umieszczony wewnątrz tylnego panelu lodówki, obok kompresora albo z tyłu. Brudne cewki należy wyczyścić.

Źle działający wentylator skraplacza

W niektórych modelach chłodziarek (najczęściej tzw. modelach „no-frost”) zamontowany jest wentylator pomagający schłodzić skraplacz. Jeżeli ten wentylator nie działa należycie, to w konsekwencji boki chłodziarki będą gorące. Aby temu zapobiec, warto sprawdzić, czy wentylator skraplacza dobrze pracuje. Należy odłączyć lodówkę i ją wyczyścić, jeśli tego wymaga. Gdy wentylator wciąż nie będzie działać, prawdopodobnie konieczna będzie jego wymiana.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę