Lubisz czekoladę? Poznaj jej niesamowitą historię!

REKLAMA

Mało jest na świecie osób, które nie lubią czekolady czy czekoladowych wyrobów. Uwielbiana za wspaniały smak, zniewalający zapach poprawia nastrój i dodaje wigoru. Sama historia czekolady jest doskonałą pożywką dla wyobraźni, a choć jest ona kaloryczna i – spożywana w dużych ilościach – przyczynia się do nadwagi, to ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie (i samopoczucie).

W 2018 roku naukowcy opublikowali wyniki badania zespołu uczonych z Uniwersytetu w Teksasie, z których wynika, że zawarte w czekoladzie flawanole, czyli silne antyoksydanty niszczące wolne rodniki, będące jedną z głównych przyczyn raka i chorób serca, prowadzą do silniejszego ukrwienia siatkówki i nerwu wzrokowego. To z kolei poprawia ostrość widzenia. Wiadomo również, że regularne spożywanie gorzkiej czekolady może redukować stany zapalne powiązane z chorobami układu krążenia. Jednak o korzyściach z jedzenia czekolady można mówić jedynie wtedy, gdy czekolada spożywana jest w rozsądnych ilościach i zamiast innych wysokokalorycznych przekąsek. Co więcej, ustalono również, że czekolada obniża poziom odczuwalnego stresu – jednak działa jednak tylko gorzka czekolada, która zawiera nie mniej niż 70 proc. kakao.

REKLAMA

Czekolada była już ulubionym napojem elit z cywilizacji Majów, choć zapewne inaczej smakowała. Majowie mieszali bowiem roztarte ziarno kakaowca z pikantną papryką chili i miodem dzikich pszczół lub kukurydzą. W celu uzyskania pianki na powierzchni, wielokrotnie przelewali oni płyn z naczynia do naczynia. Czekolada na gorąco była wówczas niezbędnym elementem ważnych uroczystości, wznoszono nim również toasty w czasie obrządków weselnych. Badania dowodzą jednak, że czekolada była znana już wcześniej – odnaleziono bowiem korzenie słowa cacao w języku Olmeków, plemienia zakładającego pierwszą cywilizację na terenach współczesnego Meksyku, ok. X wieku p.n.e. Do Europy trafiło ziarno kakaowca w początkach XVI wieku. Zasługi przypisuje się Cortezowi, który podbił i opanował w latach 1519 do 1524 terytorium Państwa Azteków. Pierwszym Europejczykiem, który docenił potencjał kakaowego ziarna, był natomiast Krzysztof Kolumb. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez czekolady, nie tylko tej serwowanej na gorąco, ale również aromatycznych sycących tabliczek, batoników czy wybornych pralinek z nadzieniem w środku.

Udostępnij: