„Ludzkości zostało kilka dekad życia”. Naukowcy ze Szwecji ostrzegają przed końcem świata!

   

Na łamach magazynu „Proceedings of the National Academy of Sciences” zostały opublikowane najnowsze wyniki badań klimatu Ziemi, które przeprowadzili naukowcy z University of Stockholm. Wynika z nich, że „ludzkości zostało kilka dekad życia”, a koniec świata zbliża się nieuchronnie.

Według prof. Johana Rockstroma, z powodu zachodzących zmian klimatycznych średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 4–5 stopni Celsjusza. Jest to bardzo niepokojące zjawisko zważywszy, że już wzrost o 2 stopnie prowadzi do powstania „apokaliptycznego domina”. Poziom wód podniesie się przy takim wzroście temperatury aż o 60 procent, co spowoduje zagładę zdecydowanej większości organizmów żyjących na Ziemi.

   

Rockstrom podkreślił, że ocieplenie klimatu może także prowadzić do uwalniania się metanu z dna oceanów oraz zwiększenia produkcji dwutlenku węgla przez oceaniczne bakterie. W ocenie naukowca, przy tak drastycznych zmianach ludzkość będzie mogła funkcjonować na Ziemi jeszcze tylko przez kilka dekad.

Badacz zaznaczył jednocześnie, że ta tendencja jest odwracalna i że wszystko zależy od zastosowania odpowiednich mechanizmów. – Przede wszystkim konieczna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Nie bez znaczenia jest również opracowanie skutecznej technologii do oczyszczania atmosfery z nadmiaru dwutlenku węgla – wyjaśnił prof. Rockstrom.

   
   

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę