Nie możesz już patrzeć na łyse placki na trawniku? Pozbądź się ich w bardzo prosty sposób. Wypróbuj poniższy trik, a Twoja murawa odzyska pożądany wygląd.
Szczególnie po zimie trawnik nie prezentuje się zbyt okazale. Wtedy należy zasięgnąć sprawdzonych metod i spróbować go jakoś „odbudować”. Tym bardziej że lato coraz bliżej. Zazwyczaj mamy do czynienia z łysymi, żółtymi miejscami, które istotnie szpecą teren. Jak się ich pozbyć? Pomocne będzie nawożenie. Zdaniem ogrodników ten zabieg trzeba przeprowadzić 3 razy do roku. Po raz pierwszy dokarm trawnik wiosną (od razu po pierwszym koszeniu), a drugi raz – w połowie czerwca. Końcowe nawożenie wykonaj po upływie 2 miesięcy.
Czym nawozić trawnik?
Dobrze sprawdzą się gotowe produkty, dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Jeśli jednak masz kominek lub grilla, to sięgnij po naturalny nawóz, czyli popiół drzewny. Jest zasobny w wapń, fosfor i potas. Ponadto odpędza mszyce i ślimaki, a także usuwa mech z murawy. Jak stosować popiół jako odżywkę? Po prostu rozsyp go na trawniku oraz żółtawych, wypalonych plackach. Pamiętaj, aby odpad drzewny rozsypywać z umiarem. Znajduje się w nim sporo wapnia, więc odpuść sobie dodatkowe wapnowanie.
Aczkolwiek ta naturalna odżywka nie zawiera azotu, więc wzmacnianie tym minerałem wykonaj po upływie miesiąca od zaaplikowania popiołu. Nie łącz popiołu z wieloskładnikowymi nawozami do trawników. Taka mieszanka nie wpłynie korzystnie na murawę, bo zapewnisz jej zbyt dużo potasu, sodu, magnezu i fosforu.
Jak pozbyć się łysych placków? Wypróbuj piaskowanie
Jeszcze jeden sposób na poprawę wyglądu trawnika to piaskowanie. Po prostu posyp trawnik piaskiem – wystarczy cienka warstwa. Najlepiej zrób to na suchej i skoszonej murawie. Gdy wykonasz już zabieg, to rozdysponuj piasek równo grabiami, aby gleba lepiej wchłaniała wodę i powietrze. Ponadto ożywisz w ten sposób korzenie trawy.
Czytaj też: Nawóz do pelargonii za 0 zł. Wzmocni kwiaty i wypędzi mszyce