Czosnek to bez wątpienia jedna z najczęściej stosowanych roślin w kuchni. Ma intensywny aromat i specyficzny smak, a daniom nadaje większej głębi. Od dawna wiadomo, że czosnek dobroczynnie wpływa na zdrowie człowieka. Mówi się też, że warto go zjeść zaraz przed snem (po wcześniejszym zmiażdżeniu lub rozdrobnieniu), bo zadziała jeszcze silniej, podczas gdy my będziemy spać.

Swoje nieocenione właściwości, czosnek zawdzięcza wielu substancjom, które wywierają niebagatelny wpływ na organizm. Działa jak antybiotyk (zawiera fitoncydy), jest dobrym źródłem selenu, żelaza, witamin C, A, B, aminokwasów, glikozydów i rzadkich pierwiastków m.in. telluru i germanu. Spożywany regularnie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych np. ochronić przed zakrzepicą, obniżyć stężenie glukozy we krwi, chronić przez rozwojem nowotworów, a nawet regulować poziom cholesterolu.

Warto zjeść czosnek przed snem – wystarczy łyżeczka

Czosnek zjedzony przed snem, zacznie korzystnie działać na nasz organizm, gdy my będziemy spać. Wcześniej warto go właściwie przygotować.

Wystarczy posiekać lub zmiażdżyć dwa ząbki czosnku i odstawić je na około 5 minut, aby substancja o nazwie: alliina przeistoczyła się w allicynę, która ma działanie antybiotyczne. To ten składnik powoduje, że przyprawa tak intensywnie pachnie i smakuje. Po upływie określonego czasu, czosnek należy nanieść na łyżeczkę i zjeść (można popić go wodą). Substancje siarki w nim obecne mogą pomóc w oczyszczaniu wątroby ze zbędnych szkodliwych toksyn, a także ołowiu. Jednak, po czosnek nie powinny sięgać osoby, które zażywają medykamenty przeciwzakrzepowe. Zatem, warto sięgnąć po czosnek, zwłaszcza teraz w okresie zimowym.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!