Masz afty częściej niż raz do roku? Te małe, a zarazem bardzo bolesne zmiany mogą być symptomem groźnych chorób. Jak radzić sobie z aftami i skutecznie je leczyć? Jakie choroby mogą sygnalizować?
Afty to małe i bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Powstają w obrębie jamy ustnej dlatego powodują ból oraz dyskomfort w trakcie spożywania posiłku lub picia, a czasem nawet utrudniają mówienie. Afta może pojawić się przez wiele czynników, takich jak np. mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej (przegryzienia) lub niewłaściwa higiena jamy ustnej. Najczęściej umiejscawiają się na wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach, języku lub wardze. Afty są niezwykle bolesnymi zmianami. Mogą występować pojedynczo lub w grupie.
Afty po kilku dniach pokrywają się charakterystycznym białym nalotem, którego otacza czerwona obwódka. Nie są zaraźliwe i goją się same po kilku tygodniach. Warto jednak wiedzieć, że jeśli występują częściej niż raz w roku, mogą być objawem poważnych chorób oraz niedoborów składników odżywczych w organizmie.
Afty – przyczyny powstawania
Występują najczęściej kiedy dojdzie do drobnych urazów mechanicznych, takich jak przypadkowe przegryzienie skóry lub mechaniczne uszkodzenie, które wywołane zostało pielęgnacją zębów, np. podczas intensywnego szorowania szczoteczką do zębów albo używając nici dentystycznej. Czasami afty pojawiają się w wskutek reakcji alergicznej w trakcie stosowania np. nowej pasty do zębów. Mogą także występować gdy higiena jamy ustnej nie jest dostateczna, dlatego bardzo ważna jest regularna pielęgnacja zębów.
Afty mogą być objawami poważnych chorób
Zdarza się, że afty zamiast się goić, przybierają na sile. Zamiast pojedynczej nadżerki, występują w grupach i mieszczą się w ciężko dostępnych miejscach. Zmiany są bardzo bolesne i powodują ogromny dyskomfort. Warto pamiętać, że jeśli afty są duże i pojawiają się częściej niż raz w roku to mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia. Są to np. stany zapalne jamy ustnej oraz postępująca próchnica. Afty sygnalizują o obniżonej odporności lub infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Są objawem zapalenia migdałków, utajonych chorób grzybiczych, celiakii. Mogą też być też objawem choroby Leśniowskiego-Crohna.
Jak leczyć afty?
Leczenie głównie opiera się na łagodzeniu objawów bólowych oraz neutralizacji stanów zapalnych. W aptece dostępne są preparaty w postaci żeli, kremów i sprayów. Przed zastosowaniem trzeba wcześniej zapoznać się z informacjami dołączonymi na ulotce.
Dobrze jest poznać przyczynę powstawania tych zmian, a następnie skutecznie zniwelować. W przypadku niedoborów składników odżywczych, warto wzbogacić dotychczasową dietę lub wykluczyć produkty, które powodują uczulenie. Przede wszystkim należy też przyłożyć większą uwagę do higieny jamy ustnej.
Domowe sposoby na afty
Mimo to, że produkty apteczne odznaczają się wysoką skutecznością, to można również sięgnąć po sprawdzone i domowe sposoby, które są naturalne i łagodzą ból, a także przyspieszają gojenie się aft. Gdy silny ból nie odpuszcza, warto sięgnąć po kostkę lodu i przyłożyć ją do bolesnej afty. Można przepłukać jamę ustną ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki soli (może boleć lub szczypać) lub wody utlenionej. Dobrym sposobem na afty są także napary z szałwii i rumianku. Aby efekt przyniósł jeszcze większe rezultaty, należy przyłożyć bezpośrednio do afty zaparzoną oraz ostudzoną torebkę czarnej lub ziołowej herbaty.
Co jeszcze przyniesie ukojenie? Okazuje się, że wysoką skutecznością wykazał się płynny miód lub odrobina oleju kokosowego. Można więc przygotować domową i prostą mieszankę na bolące zmiany. Wystarczy, że połączysz ze sobą kilka kropel olejków eukaliptusowego i miętowego z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek. Wszystkie te składniki wykazują się dobrą skutecznością lecz kluczowa jest regularność stosowania, a mianowicie jeśli stosuje się je minimum trzy razy dziennie.