Zakwasy, czyli bóle mięśni, zazwyczaj pojawiają się w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Potrafią uprzykrzyć życie i spowodować, że wykonanie najprostszych czynności jest trudne. Jakie są najlepsze sposoby na zakwasy?

Masaż – warto rozmasować bolące miejsca. Mięśnie zostaną rozluźnione, co spowoduje lepsze ukrwienie i szybszą regenerację. Warto użyć olejek do masażu, który dodatkowo nawilży skórę i sprawi, że masaż będzie przyjemniejszy.

Ciepła kąpiel – mięśnie pod wpływem ciepła również ulegną rozluźnieniu, co spowoduje ulgę. Kąpiel powinna trwać przynajmniej kilkanaście minut, aby przyniosła oczekiwany efekt. Ważne, aby woda nie była zbyt gorąca.

Aktywność fizyczna – prawdą jest, że na zakwasy najlepszy jest ruch. Najlepsze są ćwiczenia rozciągające i niezbyt intensywne. Można robić pajacyki, skłony czy przysiady. Warto wprowadzić kilka pozycji jogi, która może przynieść ulgę zmęczonym mięśniom.

Nacierki – warto wcierać w skórę substancje, które zmniejszą dolegliwości bólowe. Może to być na przykład ocet jabłkowy, maść z nagietka, olej z dziurawca.
Jedzenie – warto sięgnąć po pełnowartościowe posiłki i pić dużo płynów.
Okłady – dobrze sprawdzają się również okłady – zarówno ciepłe, jak i zimne.

Zioła – ich dobroczynne właściwości, mogą pomóc również podczas zakwasów. Można przygotować napar z żywokostu, czarciego pazura, imbiru lub kadzidłowca.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę