Fot. Kancelaria Sejmu/Facebook.com/KancelariaSejmu

Polski minister finansów Tadeusz Kościński niespodziewanie podał się do dymisji. Decyzja ma być rzekomo podyktowana tym, że minister bierze na siebie „pewne niedociągnięcia” związane z wprowadzeniem nowej reformy podatkowej PiS – „Polskiego Ładu”.

„Jest to podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie pojawiły się przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych – przekazała rzecznika PiS Anita Czerwińska.

Do momentu, aż nie znajdzie się następca zdymisjonowanego ministra, jego obowiązki pełnił będzie prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

„Premier Mateusz Morawiecki otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez Prezydenta Andrzeja Dudę premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do momentu powołania nowej osoby” – napisał na Twitterze rzecznik rządu, Piotr Muller.

Mogą być kolejne dymisje – mówi rzeczniczka PiS

Rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości podzieliła się z mediami informacjami po trwajym około cztery godziny spotkaniu kierownictwa partii przy ul. Nowogrodzkiej. Anita Czerwińska przekazała, że ewentualni kandydaci na następcę Kościńskiego muszą być uzgodnieni z prezydentem. Ponadto możliwe są kolejne dymisje – tym razem wiceministrów, po wyborze nowego szefa resortu finansów.

Według Polskiej Agencji Prasowej nie ma jeszcze informacji kto mógłby zająć miejsce Tadeusza Kościńskigo. Źródło w PiS przkazało, iż ofertę miał otrzymać Piotr Nowak, obecny szef Ministerstwa Rozwoju. Nowak póki co nie powiedział „tak”.

Pojawiła się także informacja, że nowym szefem resortu finansów mógłby zostać obecny wicepremier i minister rolnictwa – Henryk Kowalczyk. Kowalczyk sam jednak zdementował te pogłoski.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę