Cyprys to mały iglak stanowiący wspaniałą dekorację. Wielu nam kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, toteż decydujemy się kupić miniaturowe drzewko w grudniu, by ozdabiało nasze wnętrze. Zobacz, jak dbać o tę roślinę, by cieszyła oczy nie tylko przez święta, ale znacznie dłużej.
Cyprys doniczkowy występuje w różnych odmianach, a do najpopularniejszych należą:
›cyprys domowy „Saligna Aurea”,
›cyprys domowy „Karoonda”,
›cyprys domowy „Goldcrest”.
Ostatni z gatunków jest najbardziej polecany. „Goldcrest” ma przyjemny cytrynowy zapach.
Jak dbać o cyprys?
To mini drzewko nie lubi bardzo wysokich temperatur, więc będzie się gorzej czuć w pokojach ogrzewanych, do których wpadają ostre promienie słoneczne. Jeśli chodzi o stanowisko, to roślina dobrze będzie rozwijać się na parapecie na tarasie, w przedsionku czy na balkonie. Z kolei wilgotność powietrza wcale nie musi być zbyt wysoka czy niska.
Ale gdy słupki termometrów są bliskie 0°C, to powinieneś dobrze ochronić swój okaz. Natomiast w sezonie letnim możesz raz na jakiś czas sprezentować roślince „kąpiel słoneczną”, ale unikaj bezpośrednich promieni. Dzięki temu delikatne gałązki zachowają wyrazisty kolor na dalsze miesiące.
Jak podlewać cyprys?
Drzewko powinno dostawać właściwą ilość wody – najlepiej podlewać je raz na 7 dni. Gwarantem sukcesu będzie zwyczajna kontrola i cierpliwość.
Ziemia powinna być stale lekko mokra, a gałązki warto zraszać miękką wodą. To kluczowe, gdyż przesuszone podłoże może prowadzić do usychania roślinki. Jeśli ten proces się rozpocznie, to potem ciężko go zatrzymać.
Jaką glebę lubi cyprys?
Cyprysik doniczkowy preferuje żyzne podłoże, a najbardziej odpowiada mu kompozycja złożona z torfu i ziemi kompostowej. Tak jak mnóstwo innych tego typu drzewek, cyprys idealnie rozwija się w ziemi kwaśnej, której odczyn wynosi 5-6 pH.
Czym dokarmiać cyprys?
Miniaturowemu drzewku należy od czasu do czasu zafundować płynną odżywkę specjalnie przeznaczoną do iglaków. Warto dokarmiać go raz w miesiącu, w okresie od marca do września. Dobrze sprawdzi się nawóz mineralny i trzeba stosować go w stężeniu 2-krotnie mniejszym, niż rekomenduje wytwórca (szczegółowe informacje są podane na opakowaniu).
Czytaj też: Ten błąd w pielęgnacji kaktusa popełniamy najczęściej. Zobacz, jak go uniknąć