Moja mama pasteryzuje słoiki inaczej niż wszyscy. Każdy się śmiał, dopóki nie wypróbował

Moja mama pasteryzuje słoiki inaczej
fot. Pixabay

Moja mama pasteryzuje słoiki inaczej niż wszyscy. Może wydawać się to dosyć dziwną metodą, ale jest o wiele szybsza i prostsza niż ta klasyczna. 

REKLAMA

Nadchodzi czas, kiedy zaczynamy tworzyć różne przetwory na zimę i zaczynamy przechowywać żywność w słoikach. Większość z nas stosuje klasyczny sposób pasteryzacji – gotowanie słoików w kąpieli wodnej. Jednak moja mama zna zupełnie inną metodę pasteryzacji. Rezultaty są niesamowite.

Moja mama pasteryzuje słoiki inaczej. Ta metoda jest prostsza i szybsza

Moja mama pasteryzuje słoiki inaczej
fot. Pixabay

Tradycyjna metoda pasteryzacji to sprawdzony sposób, ale jest on czasochłonny i wymaga bardzo dużej dokładności. Sposób mojej mamy to pasteryzacja „na sucho”.

Pasteryzacja na sucho – co to takiego i na czym polega?

Pasteryzacja na sucho, tak jak sama nazwa mówi, jest zupełnym przeciwieństwem klasycznej metody. Nie wymaga zanurzania słoików w wodzie, a umieszczenie ich w piekarniku. Ta metoda jest o wiele szybsza niż pasteryzacja w kąpieli wodnej, a w dodatku oszczędzamy wodę. Znajomi mojej mamy śmiali się z niej, ale kiedy spróbowali żywności ze słoika, stosują tę metodę w każdy sezon.

REKLAMA


Pasteryzacja w piekarniku. Ile piec i w jakiej temperaturze?


Moja mama pasteryzuje słoiki inaczej
fot. Pixabay

Piekarnik powinien być nagrzany do 120-140 stopni Celsjusza. Czas pasteryzowania na sucho to 30 minut. Słoiki wkładamy dopiero gdy piekarnik osiągnie ustawioną temperaturę. Słoiki pozostaw w piekarniku do momentu wystudzenia piekarnika.

Podczas chłodzenia słoiki mogą syczeć – to normalne. Oznacza to, że nasze słoiki szczelnie się zamykają. Gdy słoiki przestygną, poukładaj je na ściereczce lub desce do góry dnem i czekaj, aż całkowicie wystygną. Sprawdź też, czy są szczelnie domknięte nakrętki. Odstaw je do spiżarni i ciesz się pysznym smakiem przetworów zimą.

Podziel się: